Přihlášení / Registrace
Rubriky
Archiv

Práce

Výměna oken a zateplení pláště budovy

Zateplení starších objektů je nedílnou součástí kompletního rekonstrukčního plánu objektu. Kvalitním zateplením budovy lze dosáhnout výrazných úspor energie.

 

Mezi základní činnosti zateplování domů patří výměna oken a zateplení pláště budovy. Ideální postup je současná výměna oken a instalace zateplení. To je ale leckdy zejména z finančních důvodů nereálné. Pokud je realizace výměny oken a zateplení postupné, je nutné nejprve provést výměnu oken a následně zateplení. V opačném případě by mohlo dojít k poškození zateplení a určitě by došlo ke ztrátě záruky na zateplení. V případě výměny oken až po zateplení je také velmi složité zaručit dokonalou těsnost proti zatékání a zejména správné usazení parapetu. Při každém usazování parapetu je vždy nutné hlídat okapový kanálek u každého okna. Při nedostatečném zasunutí parapetu k podkládacímu profilu okna se může stát, že mezi tento profil a parapet okna zateče voda a navlhne zateplovací systém.

Pokud se rozhodnete pro rekonstrukci budovy spojenou se zateplením, je určitě vhodné poradit se s odborníky. Mezi zkušené firmy zabývající se rekonstrukcemi a zateplením domů patří společnost Stav Agency s.r.o. z Liberce. Odborní pracovníci každému poradí se způsobem rekonstrukce, s výběrem vhodných materiálů i s postupem jednotlivých prací. Společnost Stav Agency nabízí také kompletní realizaci včetně zajištění projektové dokumentace i vyřízení potřebných povolení.

http://www.stav-agency.cz/zateplovani/zateplovani-budov

http://www.stav-agency.cz/clanky

http://www.stav-agency.cz/clanky/vymena-oken-a-zatepleni-plaste-budovy

Pronájem či koupě výtahu na stavbu?

Je velkou otázkou pro mnoho lidí, co staví, zda si vypůjčit stavební výtahy, které budou mít v držení jen po určitý čas, nebo zda si rovnou takový výtah zakoupit. Pronájem stavebních výtahů má své výhody, stejně, jako to platí také pro zakoupení. Popišme si tyto plusy, ať je pro vás rozhodování jednodušší a ať je vaše stavba efektivnější.

Půjčovny výtahů- vyplatí se?

Odpověď na otázku, zda se vyplatí půjčovna stavebních výtahů, zní ano, ale pouze v takovém případě, kdy je budete využívat jen do určité doby. Většinou se vyplatí zapůjčení maximálně do půl roku, pak již se vám toto může prodražit. Půjčovna výtahů, která myslí na své klienty pak nabízí navíc různé benefity, například slevu při dlouhodobějším zapůjčení. Půjčovny stavebních výtahů jsou dnes již nejen v Praze, ale také v jiných oblastech, takže budete moci jednotlivé služby srovnat a vybrat si tu, která pro vás bude „number one“.

Koupe výtahu- ano či ne?

Půjčovny výtahů jsou na jednu stranu výhodné, ale neplatí to v takovém případě, kdy si potřebujete tento pracovní stroj zapůjčit na dobu delší, než je jen několik týdnů či měsíců. Pokud jste si jisti, že budete stavět déle, nebo dokonce realizovat více různých staveb, prodej stavebních výtahů je stejně dobrou možností, jako jejich pronájem.

A co servis?

Při hledání stavebních zařízení a strojů je rozhodující také to, zda vám daná společnost dokáže zařídit také patřičný servis. Pokud tuto možnost nezískáte, tak tyto služby raději ani nevyužívejte. Servis stavebních výtahů by měl být nezbytnou součástí služeb kvalitní půjčovny. Tak co, znáte nějakou takovou ve svém okolí? Pokud ne, mrkněte na internet, tam se jich najde překvapivě dostačující množství. Také si budete moci přečíst předběžné informace o podmínkách zapůjčení i servisu výtahů.

Vystřelte svoji společnost ke hvězdám

Pravděpodobně jako každý podnikatel často přemýšlíte, jak by se mohla vaše společnost zlepšit, aby se zařadila k těm, které jsou v dnešní době už pojmem. Nevíte jak získat zákazníky? Potřebujete poradit nejen v tom, ale i v dalších oblastech podnikání? Receptem na všechny podnikatelské neduhy vám bude Kmošek Advising a jeho tým, který se specializuje na podnikatelský koučink. V případě že už teď vás tento druh služeb zaujal, můžete se o něm více dozvědět na jejich internetových stránkách, které najdete na adrese kmosek.com.

Podnikatelský koučink

Podnikatelský koučink je v dnešní době poměrně vyhledávaným pojmem a službou. Každý podnikatel si přeje, aby se jeho společnosti nebo firmě dařilo co možná nejvíce a je tedy proto udělat všechno. Petr Kmošek vám v tom velmi rád pomůže. Nabízí totiž konzultačně-poradenské služby zaměřené na personální marketing, obchod, personalistiku a ve své podstatě kompletní firemní poradenství. Do jeho týmu patří zkušení školitelé, kouči, mentoři, grafici, designéři a programátoři.

Koučink na míru

Kmošek Advising se zabývá unikátním kariérním rozvojem a zároveň také koučinkem jednotlivců. Kariérní koučink už není v dnešní době neznámým pojmem a pomalu ale jistě si vybudovává své jméno. Umí prokazatelně zvýšit úspěšnost při pohovorech, stejně tak i argumentaci nebo dokonce i osobní prezentaci. Petr Kmošek pravidelně realizuje mentoring, v častých případech také často vyhledávaný individuální koučink zaměřený na obchodníky, personalisty a vrcholné manažery.

Kromě již zmíněných služeb, poskytuje dále Petr Kmošek i marketingový koučink, HR outsourcing personálních činností, nábor na míru nebo nejrůznější workshopy a školení. Více o jednotlivých službách si můžete přečíst na již zmíněné adrese kmosek.com.    Jedná se o profesionální služby, které zaručeně uspokojí i ty nejnáročnější zákazníky. O čemž se můžete přesvědčit i vy osobně právě teď.

Zvyšte prodej a úspěšnost podnikání díky profesionálnímu zabalení zboží

Profesionální zabalení zboží může zvýšit prodej. Nevěříte? Obaly věcí jsou nezbytnou součástí podnikání a nesmí se zanedbat. Odfláknutá práce jde na balení zboží snadno poznat a může se projevit v nespokojenosti zákazníka nebo v poškození zboží. Společnost Balino vám profesionálně zboží zabalí v oblasti Praha a Žatec.

Nechte si své produkty balit v Žatci nebo Praze

Díky zabalení zboží Praha a Žatec se bude dát s produkty lépe manipulovat, a budou se lépe skladovat. Nezabalené věci totiž postrádají řád, ve skladech se hře orientuje. Pokud jste z Prahy nebo jejího okolí, využijte balení zboží Praha Zličín. Je to místo snadno dostupné. Pro podnikatele z Žatce je možno využít zabalení zboží Žatec, v tomto městě také najdete provozovnu firmy. Domluvte si podrobnosti a nic vám nebude bránit začít tyto skvělé služby využívat.

Metody balení zboží

Při balení zboží Žatec a Praha se využívají moderní metody. Především se jedná o foliování zboží. Věci se balí do smrštitelných i nesmrštitelných folií nebo zatavují do sáčků. Je to nejlepší balení pro přepravu. K nejčastějším pracím tedy patří foliování zboží Praha. Tato technika je velmi praktická a společnost Balino je na ni specialista. Umožňuje totiž zabalit i více výrobků k sobě, čehož se využívá například u kosmetiky, potravin nebo časopisů. Zákazníci mají rádi, když je k produktu něco přibaleno navíc, jako bonus zdarma. Můžete díky tmu zvýšit svou úspěšnost a prodejnost svého zboží.

Důležité jsou obaly na míru

V rámci služeb balení zboží Žatec a Praha si můžete nechat navrhnut a vyrobit obaly na míru. Vybírat ze z různých druhů obalového materiálu a foliování zboží Žatec. Každý produkt má jiné parametry a nároky na zabalení. Odborníci vědí nejlépe, jak má vypadat pěkný, bezpečný a kvalitní obal, a jaké má mít vlastnosti.

Klasické kravaty jsou nezbytností do společnosti

Klasické kravaty jsou tradiční a důležitou součástí společenského obleku mužů. Předchůdci kravat byly ve středověku šátky kolem krku. Z nich se pak vyvinuly vázanky, jak je známe dnes. Z méně kvalitních a příjemných materiálů nosili kravaty chudší muži, ti výše postavení měli vázanky z hedvábí nebo bavlny. Na dvoře krále Ludvíka XIII vznikla i speciální funkce kravatiéra. Ten pomáhal mužům kravaty uvázat. Od 19. století se podoba kravat téměř nezměnila a vážou se do typického uzlu. Muž, který nosí kravaty, je považován za více stylového, důvěryhodného a finančně úspěšného. Jedná se o běžný doplněk do společnosti, pro více i méně formální události. Pro některé události jsou jejich variantou motýlky.

Luxusní kravaty od předních návrhářů

Kravatami se dnes zabývají i přední módní návrháři. Podléhají trendům, i když ne tak výrazně jako ostatní kousky šatníku. Lišit se mohou šířkou, tvarem, délkou, vzorem, barvami i materiálem. Zapomenout se nesmí na vhodně upravený uzel. Luxusní kravaty se vyrábějí především z hedvábí, a to umělého z polyesteru i pravého. Ale oba typy vypadají dobře, mají podobné vlastnosti jako odolnost, příjemnost materiálu a slušivý lesk. V módě jsou dnes především úzké kravaty, které sluší všem mužům. Elegantně vypadají třeba tmavě modré úzké kravaty nebo kravaty vínové. Ty lze dobře kombinovat s různými obleky i košilemi.

Volba kravaty podle příležitosti

Ne každá kravata se hodí na každou příležitost. Některé jsou více univerzální, jiné zase méně. Jinou kravaty zvolíme na svatbu, jinou na pracovní pohovor, pohře, promoci nebo večírek. Pokud jdete někam s partnerkou, slaďte se společně a kravata vám k tomu pomůže. Slušivým doplňkem jsou i pánské kapesníčky. Samostatnou kapitolou jsou dětské kravaty pro malé chlapce, které se vyrábějí v pěkných barvách. Mnoho mužů nosí v práci reklamní kravaty.

Zdokonalte se v jazycích díky jazykové škole

V dnešní době patří znalost cizích jazyků ke klíčovým věcem. Kdo tuto skutečnost podcení, připravuje se o lepší pracovní příležitosti i možnosti v životě. Se znalostí jiné řeči se vám otevírají nové možnosti a máte i lepší pracovní uplatnění. Mezi základní řeči, které by měl každý alespoň v základech ovládat, patří angličtina a němčina. Pokud jste je ve škole zanedbali nebo vám moc nešly, není všem dnům a příležitostem konec. Naučit se mluvit cizí řečí můžete v každém věku. Jazyková škola oživí vaše základy a znalosti. A pokud je nemáte, základy vám dá. Můžete se pak dále posouvat a uvidíte, že brzy začnete lépe rozumět i komunikovat.

Kurzy jazyk s praktickým zaměřením

Jazykové kurzy skýtají mnoho možností. Mnoho věcí vás ve škole nenaučili, ale v běžném životě jsou důležité. Hodiny nesmí být nudné, naopak vás musí bavit a motivovat. Dobré kurzy jazyku musí být prakticky zaměřené a zajímavé. V dospělosti bývá zapotřebí trochu jiný přístup, aby si člověk vše pamatoval a mohl to pak i dobře využít. Existují trochu jiné metody pro děti i pro dospělé. Navíc není potřeba věnovat pozornost věcem, které nemají praktické využití.

Výuka skupinová i individuální

Vybrat si můžete kurzy angličtiny, němčiny a dalších jazyků pro začátečníky, středně pokročilé i pokročilé. Chybět nesmí ani individuální, se kterou děláte velmi rychle obrovské pokroky, a někomu zkrátka vyhovuje více. Jiný člověk se ale bude rychleji zdokonalovat při lekcích supinových a ostatní studenti jej namotivují k lepšímu výkonu. Nechybí kurzy němčiny a dalších jazyků ro příprav k maturitě nebo státním zkouškám. Velmi přínosné jsou firemní kurzy pro zaměstnance. Investice do vzdělání je totiž ta nejlepší a moderní zaměstnavatel si to musí uvědomit. Kromě výuky jsou náplní činnosti i překladatelské služby.

Hejtman Jiří Rozbořil slavnostně podepsal Regionální sektorovou dohodu pro Olomoucký kraj, která pomůže vyřešit nedostatek kvalifikovaných pracovníků v elektrotechnických oborech

Dne 20. května 2015 podepsal hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil Regionální sektorovou dohodu pro Olomoucký kraj v oblasti elektrotechniky. Spolu s ním dohodu stvrdili svým podpisem také ředitel Krajské pobočky Úřadu práce ČR v Olomouci Jiří Šabata, člen představenstva Svazu průmyslu a dopravy ČR Jiří Holoubek, předseda představenstva Krajské hospodářské komory Olomouckého kraje Bořivoj Minář a předseda Regionální rady odborových svazů Českomoravské konfederace odborových svazů Olomouckého kraje Jiří Šafář.

O den později se pak k regionální sektorové dohodě připojili realizační a výkonní partneři z řad významných zaměstnavatelů, institucí a škol.

Hlavním cílem regionální sektorové dohody je vytvořit spolupracující prostředí všech aktérů, kteří mohou pozitivně ovlivnit vývoj vedoucí k dostatku elektrotechnicky vzdělaných pracovníků na trhu práce, v souladu s potřebami firem. Nepříznivý stav, kdy místní dodavatelé pro elektrotechnický průmysl hlásí kritický nedostatek potřebných pracovníků, vznikl především proto, že v roce 2013 ubylo absolventů elektrotechnických oborů na úkor nového oboru „Informační technologie“ ze skupiny Informatické obory. Druhým důvodem pak je to, že v kraji existuje významná disproporce mezi požadavky zaměstnavatelů a reálnou možností vzdělávacího systému.

Aktéři Regionální sektorové dohody pro Olomoucký kraj si proto definovali několik opatření, jejichž pomocí docílí nápravy této situace a elektrotechnický průmysl veřejnosti ukáží jako perspektivní a prosperující odvětví. K těmto opatřením patří zejména zvýšení zájmu žáků základních škol o elektrotechniku, užší propojení zaměstnavatelů a středních škol a podpora Olomouckého kraje a Úřadu práce ČR.

Výkonnými partnery regionální sektorové dohody, kteří budou zodpovídat za realizaci stanoveného akčního plánu, jsou vedle Krajského úřadu Olomouckého kraje, Úřadu práce ČR, Svazu průmyslu a dopravy ČR a Krajské hospodářské komory významné firmy jako např. ČEZ, Siemens, odštěpný závod Elektromotory Mohelnice, Miele technika, SSI Schäfer, SIGNALBAU, M.L.S. Holice, Pars nova, Behr Bircher Cellpack BBC Czech, MUBEA – HZP, Mubea IT Spring Wire, ELZACO nebo PAS Zábřeh na Moravě. Za vzdělávací instituce se pak k dohodě připojují SŠ železniční, technická a služeb v Šumperku, SPŠ strojnická Olomouc, SŠ technická a obchodní Olomouc, Centrum uznávání a celoživotního učení Olomouckého kraje, SŠ elektrotechnická Lipník nad Bečvou, SPŠ Přerov, SŠ technická a zemědělská Mohelnice, SPŠ elektrotechnická v Mohelnici, VOŠ a SPŠ Šumperk, SOŠ průmyslová a SOU strojírenské v Prostějově, VOŠ a SOŠ automobilní Zábřeh a VOŠ a SPŠ elektrotechnická Olomouc. Je ovšem nutno dodat, že sektorová dohoda je právně nezávazný a otevřený dokument, k němuž je možno se kdykoliv připojit a vyjádřit tak svou vůli spolupracovat na plnění dohodnutých opatření.

Zástupci výše uvedených zaměstnavatelů a škol se při diskusi shodli na potřebě systémového řešení situace odborného školství, změně jeho financování a důrazu na pozitivní medializaci technických oborů. Za zaměstnavatele vyjádřil názor jednatel společnosti MUBEA – HZP Štěpán Urbanec: „Odborné školy, které mají mnohem vyšší náklady na výuku, související s novými technologiemi, strojním vybavením a  materiálem, jsou financovány stejným způsobem jako školy, jež tyto náklady nemají, např. gymnázia nebo ekonomické školy. Tento způsob financování nepřispívá k udržení kvality výuky a kvalitních studentů na těchto odborných školách. Považujeme za nutné, aby došlo ke zvýšení prestiže odborných profesí.  Dokud nebudou lidé vědět, že v profesi seřizovače nebo kvalifikované obsluhy stroje mohou mít zajímavou kariéru, budou se technické obory, zvláště pak učební, neustále potýkat s nedostatkem absolventů.“ Svůj postřeh doplnil i jednatel firmy ELZACO Jiří Vénos: Malé a střední podniky stojí tak trochu stranou a nejsou moc vidět, přitom je mnoho takových, v nichž pracuje řada nadšených a šikovných zaměstnanců. Přál bych si, aby regionální sektorová dohoda pomohla i k jejich zviditelnění.“

Hejtman Jiří Rozbořil při příležitosti podpisu Regionální sektorové dohody pro Olomoucký kraj v oblasti elektrotechniky poděkoval všem zúčastněným za to, že se sami chtějí podílet na tolik potřebné nápravě vzniklého stavu. „Mým hlavním přáním je, aby si absolventi elektrotechnických oborů chtěli najít uplatnění v tomto odvětví, a aby v něm zůstali a vyvíjeli se, protože si to tento obor i zaměstnavatelé v našem kraji zaslouží,“ doplnil.

Jiří Holoubek ze Svazu průmyslu a dopravy ČR, který projekt sektorových dohod spolu s Českomoravskou konfederací odborových svazů inicioval, dodal, že o nepříznivé situaci na trhu práce a nedostatku kvalifikovaných pracovníků se mluví již mnoho let, v podobě regionální sektorové dohody ale konečně získáváme účinný nástroj řešení. „Úzká spolupráce a komunikace Krajského úřadu, Úřadu práce, firem a škol není úplně běžnou praxí, a proto si vážím toho, že v Olomouckém kraji se to podařilo. Díky ní budou mít zaměstnavatelé zajištěny absolventy škol s praxí a bez okamžité potřeby dalšího proškolování, což se příznivě odrazí i na následném růstu regionální ekonomiky,“ řekl.

Předseda představenstva Krajské hospodářské komory Olomouckého kraje Bořivoj Minář sdělil, že jakákoli aktivita, která podpoří technické školství a technické obory a zajistí kvalifikované zaměstnance pro podniky, které se významně podílejí na rozvoji Olomouckého kraje, je více než vítána.

Regionální sektorová dohoda pro Olomoucký kraj vznikla v rámci projektu „Sektorové dohody jako nástroj sociálního dialogu při řešení dlouhodobých problémů v oblasti rozvoje lidských zdrojů“ iniciovaného a realizovaného Svazem průmyslu a dopravy ČR a jeho partnerem Českomoravskou konfederací odborových svazů.

Nabídka práce moravskoslezský kraj pro nezaměstnané z Moravy

Ocitli jste se bez zaměstnání? Ať už je to poprvé ve všem životě, nebo jste v této situaci již opakovaně, nejde o nic příjemného ani záviděníhodného. Nutné je ale nevěšet hlavu a aktivně podniknout všechny kroky k tomu, abyste opět práci našli. Ztráta práce může mít různé příčiny, někdy je na vině zaměstnanec, jindy zaměstnavatel, občas za to vlastně nikdo nemůže, a viníkem je špatná ekonomická situace nebo jiné nepříznivé okolnosti. Než někoho obviňovat, je lepší jít do sebe a snažit se zlepšit svou šanci na úspěch. Jste z Moravy? Nabídka práce moravskoslezský kraj vám umožní znovu se realizovat. Chce to jen snažit se, pracovat na sobě a nevzdávat to.

Aktivní vyhledávání práce

Stále je mnoho možností, jak sehnat nové zaměstnání. Státní instituce s názvem Úřad práce může být jednou z nich, ale samozřejmě nemusí. Není dobré spolehnout se, že vám úřad něco najde, a ve vlastním hledání polevit. Právě naopak. Po tuto dobu intenzivně hledejte i na vlastní pěst. Volná pracovní místa jsou na internetu, v tisku, hledejte i díky známým a sami aktivně oslovujte firmy, které vás zaujaly. Vytvořte si životopis na úrovni a záležet si dejte i na motivačním dopise. Kvalita přiložen fotografie vaší osoby je rovněž důležitá. Na volná pracovní místa morava připadá většinou velké množství uchazečů. Vy musíte zaujmout v dobré slova smyslu a vydat ze sebe to nejlepší, abyste měli šanci uspět.

Buďte odvážní a cílevědomí

Úřad práce vám může zajistit i rekvalifikaci, školení a hledá vám průběžně práci. Vy ale, pokud nemáte zrovna nějakou brigádu, věnujte hledání zaměstnání tolik času, jako byste již zaměstnáni byli. Najít si nové místo je vlastně zrovna vaší prací. Pokud se budete věnovat intenzivně hledání a dáte do toho vše, určitě uspějete. Pracovních míst moravskoslezský kraj sice není tolik, kolik by bylo potřeba, odvážným a cílevědomým lidem bude určitě štěstí přát. Internetová inzerce skýtá široké možnosti, na pracovních portálech naleznete nabídku práce opava, ostrava, bruntál, nový jičín, frýdek- místek nebo karviná.

 

Regionální sektorová dohoda pro Zlínský kraj se zaměří na zajištění kvalifikovaných pracovníků pro gumárenskou a plastikářskou výrobu

Cíle a konkrétní opatření definované ve vznikající Regionální sektorové dohodě pro Zlínský kraj reagují na současnou situaci, pro kterou je charakteristický nedostatek kvalitních technicky kvalifikovaných pracovníků představující jednu z hlavních bariér rozvoje firem. Na trhu práce existují zjevné disproporce mezi poptávanými pracovními pozicemi ze strany zaměstnavatelů a profesní skladbou absolventů škol a volné pracovní síly. Jedním z vývojových trendů je růst počtu uchazečů o zaměstnání spadajících do kategorie absolventů a mladistvých. Jejich počty během let 2007 – 2012 stouply z 1 405 na 2 391. Vývoj tohoto ukazatele svědčí o trvalém a narůstajícím problému zaměstnanosti absolventů škol na trhu práce, který je v případě Zlínského kraje ve srovnání s celou Českou republikou ještě výraznější (míra nezaměstnanosti absolventů škol je ve Zlínském kraji trvale výrazně vyšší než celková míra nezaměstnanosti všech ekonomicky aktivních osob).

Hlavním cílem regionální sektorové dohody je proto dosáhnout v tradičním odvětví Zlínského kraje – gumárenské a plastikářské výrobě – stavu, kdy bude na trhu práce k dispozici dostatek kvalifikovaných lidí (maturantů a vyučených), kteří budou schopni pokrýt úbytek pracovních sil u zaměstnavatelů způsobený jak demografickým vývojem, tak přirozenou fluktuací.

K tomu si tvůrčí tým stanovil několik dílčích cílů, k nimž patří medializace gumárenského a plastikářského průmyslu a jeho perspektiv ve Zlínském kraji zejména u žáků základních škol připravujících se na volbu povolání, u lidí hledajících práci i u široké veřejnosti; vytvoření soustavy pobídek, které budou motivovat obyvatele kraje k uplatňování se v technických odvětvích, zejména v gumárenské a plastikářské výrobě a vytvoření a rozvíjení podmínek umožňujících regionálním vzdělavatelům efektivně reagovat na potřeby zaměstnavatelů v odvětví gumárenské a plastikářské výroby.

Uvedené cíle jsou přitom v souladu se zaměřením připravované Národní dohody, respektují rovněž záměry a cíle deklarované v Sektorové dohodě pro odvětví chemie, svým obsahem a zaměřením navazují na důležité strategické dokumenty Zlínského kraje, a tam, kde je to možné, tyto dokumenty rozvíjejí a upřesňují.

Pro naplnění cílů Regionální sektorové dohody pro Zlínský kraj si aktéři definovali hlavní aktivity a rozdělili je do dvou tematických oblastí:

 1. ovlivňování kvalifikační struktury a kvality absolventů technických škol podle potřeb zaměstnavatelů v kraji;
 2. ovlivňování kvalifikační struktury volných pracovních sil prostřednictvím nástrojů dalšího vzdělávání podle potřeb zaměstnavatelů v kraji.

V zájmu realizace plánovaných aktivit, které jsou spolu s termíny plnění a realizátory součástí akčního plánu, budou účastníci regionální sektorové dohody koordinovaně spolupracovat při snižování kvalitativních i kvantitativních disproporcí mezi poptávkou a nabídkou lidských zdrojů v odvětví gumárenské a plastikářské výroby ve Zlínském kraji.

Podpis Regionální sektorové dohody pro Zlínský kraj je předpokládán v průběhu května a června tohoto roku. Spolupráci na realizaci stanovených cílů a aktivit, jež začne bezprostředně po uzavření dohody, již přislíbil Zlínský kraj, Úřad práce ČR, Svaz průmyslu a dopravy ČR, Krajská hospodářská komora Zlínského kraje, Continental Barum s.r.o., Fatra a.s., Greiner assistec s.r.o., Mitas a.s., Střední průmyslová škola Otrokovice, Střední průmyslová škola polytechnická – Centrum odborné přípravy Zlín a Plastikářský klastr. O přistoupení k regionální sektorové dohodě a míře zapojení při její realizaci se jedná i s dalšími organizacemi. K potenciálním signatářům patří např. firma Plastika, Městské úřady v Otrokovicích, Kroměříži, Zlíně a další.

Další potřebné informace naleznete na webových stránkách www.socialnidialog.cz.

Regionální sektorová dohoda pro Zlínský kraj vzniká v rámci projektu „Sektorové dohody jako nástroj sociálního dialogu při řešení dlouhodobých problémů v oblasti rozvoje lidských zdrojů“ iniciovaného a realizovaného Svazem průmyslu a dopravy ČR a jeho partnerem Českomoravskou konfederací odborových svazů.

Regionální sektorová dohoda pro Středočeský kraj pomůže vyřešit dramatický nedostatek kvalifikovaných pracovníků v oblasti v autodopravy a opravy velkých vozů

Vývoj nezaměstnanosti ve středních Čechách je velice podobný vývoji nezaměstnanosti v celé České republice. Situaci na trhu práce ve všech okresech Středočeského kraje v průběhu roku 2013 bylo možno z hlediska nezaměstnanosti považovat za stabilizovanou, avšak k 31. prosinci 2013     a k 31. lednu 2014 opět došlo k rapidnímu až neočekávanému růstu všech ukazatelů registrované nezaměstnanosti. Stěžejním průmyslovým odvětvím ve Středočeském kraji je automobilový průmysl, konkrétně výroba osobních aut a stabilně fungující koncepce navazujících podniků vyrábějících automobilové díly a přilehlá logistická skladová centra. Z provedených analýz vyplynulo, že zaměstnavatelé v kraji trpí nedostatkem kvalifikované pracovní síly v souvisejících oborech Mechanik nákladních aut a autobusů a Řidič nákladní dopravy se zaměřením na speciální tahače přepravující osobní a nákladní vozy a další stroje. Proto se tvůrčí tým Regionální sektorové dohody pro Středočeský kraj rozhodl definovat opatření, která povedou ke zlepšení této situace.

Jako hlavní problémy přitom zaměstnavatelé ve Středočeském kraji vidí vedle nedostatku kvalifikovaných (technických) pracovníků také malou spolupráci firem se školami, krátkou praxi studentů, neodpovídající obory středních odborných škol a učňovských učilišť a v neposlední řadě malou publicitu a podporu oboru.

Aktéři regionální sektorové dohody si proto dali za cíl posílit spolupráci mezi zaměstnavateli, středními školami a základními školami prostřednictvím spolupráce při náboru nových žáků a propagaci oboru, přispění k modernizaci a doplnění školních vzdělávacích programů, zlepšení a zacílení praktické výuky a zajištění výměny informací a společného postupu mezi dotčenými subjekty. Dalším cílem je posílit spolupráci mezi zaměstnavateli a Úřadem práce ČR pomocí zprostředkování výměny informací ohledně fungování dotačních programů na vzdělávání, výměny informací týkajících se volných míst a nastavení spolupráce při výběru, motivaci a rekvalifikaci uchazečů o zaměstnání.

K těmto cílům byly v regionální sektorové dohodě stanoveny konkrétní aktivity, které jsou součástí akčního plánu. K nim patří například vytvoření tzv. „manuálu pro praxi“. Školy a podniky se v něm mohou nechat inspirovat, jak má taková praxe vypadat, získat praktické pomůcky pro ošetření praxe studentů a také zjistit, že některé zdánlivě nepřekonatelné překážky už byly jinde vyřešeny. Bude se jednat vlastně o balíček zahrnující vzory, návody a příklady dobré praxe (smlouvy, mzdové ohodnocení, daňové odpočty, pojištění, BOZP, zdravotní prohlídka, ochranné pomůcky, psychologické vyšetření, hodnocení praxe, vzorová náplň práce a další). Důležitým bodem je také rozšíření stávajících učebních oborů o získání profesního průkazu řidiče. Pro řidiče nákladních aut v současnosti neexistuje samostatný učební obor a partneři regionální sektorové dohody se shodli, že není potřebný. Nicméně získání profesního průkazu a další rozšíření „příbuzných“ oborů uspokojivě řeší absenci takového oboru, a navíc nevede k příliš úzce profilovaným absolventům škol.

Uzavření Regionální sektorové dohody pro Středočeský kraj je naplánováno na červen 2015 a připojit by se k ní měli svým podpisem zástupci Středočeského kraje, Úřadu práce ČR, Svazu průmyslu a dopravy ČR, Krajské hospodářské komory a Regionální rady odborových svazů ČMKOS. Na straně zaměstnavatelů, kteří se k regionální sektorové dohodě hlásí, jsou to například Institut Silniční Dopravy ČESMAD Bohemia, Ministerstvo dopravy – samostatné oddělení BESIP, P&M – autodoprava, Autoslužby Rylich, TURINSKY TRANSPORT, Arriva Services, O.K. Trans Praha, MÁTRA TRANSPORT, LITRA, M+L LOGISTIK, ČSAD Mělník, BÜRGER Transport, HrubyMOVING, KD SERVIS a KOCHMANTRANS. Chybět nebudou ani střední školy, odborná učiliště a základní školy ze Středočeského kraje.

Další potřebné informace naleznete na webových stránkách www.socialnidialog.cz.

Regionální sektorová dohoda pro Středočeský kraj vzniká v rámci projektu „Sektorové dohody jako nástroj sociálního dialogu při řešení dlouhodobých problémů v oblasti rozvoje lidských zdrojů“ iniciovaného a realizovaného Svazem průmyslu a dopravy ČR a jeho partnerem Českomoravskou konfederací odborových svazů.

Regionální sektorová dohoda pro Karlovarský kraj zajistí kvalifikovanou pracovní sílu pro tradiční oblast „černých“ řemesel

Situace v Karlovarském kraji v oblasti tzv. „černých“ řemesel je z pohledu lidských zdrojů již dlouhou dobu nevyhovující. Řemesla nepřitahují mladé lidi, dochází výraznému k odlivu starší generace a obecně se nedostává kvalitních pracovníků na trhu práce. V poslední době se stalo moderním pracovat v kanceláři, na což rodiče žáků opouštějících základní školy reagují tím, že své děti hlásí primárně na obory a školy s humanitním zaměřením, bez ohledu na jejich reálné možnosti a schopnosti. Řemesla se stávají pejorativním pojmem, jsou společností nedoceněna a vnímána jako „špinavá“ práce. Vzhledem ke konstantnímu úbytku populace ve školním věku pak dochází k tomu, že na střední školy odcházejí studovat i méně nadané děti právě na úkor řemeslných a technických oborů. I přesto však zůstává v evidenci Úřadu práce ČR velký počet uchazečů o zaměstnání s tímto typem vzdělání, což může svědčit o tom, že tito absolventi či pracovníci nesplňují požadavky, které na ně zaměstnavatelé a trh práce kladou. Reálně se také musí trh práce v Karlovarském kraji potýkat s blízkostí sousedního Německa, kam tito nedostatkoví pracovníci odcházejí za vyšším výdělkem.

Proto se tvůrčí tým právě vznikající Regionální sektorové dohody pro Karlovarský kraj rozhodl věnovat právě tomuto tématu a jako svou vizi si určil zajištění dostatečného množství kvalifikované pracovní síly v oblasti tzv. „černých“ řemesel v Karlovarském kraji. Opatřením k dosažení tohoto cíle je především úzká spolupráce zástupců zaměstnavatelů, zaměstnanců, územní samosprávy a ostatních relevantních subjektů.

Pro naplnění své vize si aktéři stanovili tři základní cíle:

 1. Zajištění dostatečné kvalifikace pracovníků – v rámci tohoto úkolu budou doplněny schválené nebo navrženy nové profesní kvalifikace k pokrytí celé oblasti „černých“ řemesel, dále bude podpořena tvorba rekvalifikačních programů v oblasti „černých“ řemesel, navýšen počet autorizovaných osob a realizátoři se také zaměří na uznávání profesních kvalifikací jako plnohodnotného vzdělání zaměstnavateli.
 2. Podpora technického vzdělávání – aktéři regionální sektorové dohody zajistí uskutečnění Výstavy středních škol, poradenství pro žáky SŠ a ZŠ při ÚP ČR (Informační poradenská střediska), propagaci řemeslných oborů jako moderních, bezpečných a „perspektivních“, zvyšování odbornosti učitelů odborných předmětů, podporu učňovských i maturitních oborů formou stipendií se zapojením zaměstnavatelů i krajské samosprávy a rovněž podporu technického a přírodovědného vzdělávání.
 3. Vyrovnání disparity mezi nabídkou a poptávkou v černých řemeslech – k realizaci tohoto cíle se tvůrci soustředí na propagaci Národní soustavy kvalifikací, podporu uchazečů o zaměstnání a zaměstnavatelů v rámci aktivní politiky zaměstnanosti, aktivní kooperaci firem za účelem zefektivnění procesu obsazování volných míst a podporu prvků duálního vzdělávání.

Realizace všech opatření, která jsou spolu s termíny jejich plnění a zodpovědnými subjekty součástí akčního plánu, by měla začít bezprostředně po podpisu regionální sektorové dohody a bude probíhat průběžně a pod kontrolou připojených výkonných partnerů.

Uzavření Regionální sektorové dohody pro Karlovarský kraj se zdrželo z důvodu obměny vedení Karlovarského kraje – díky rezignaci hejtmana a odchodu jeho náměstků musel proces vyjednávání o podpoře a podpisu regionální sektorové dohody začít od začátku. I přes tento problém se tvůrčímu týmu podařilo ve spolupráci se školským odborem Karlovarského kraje předat regionální sektorovou dohodu ke schválení Radě Karlovarského kraje, a jakmile bude dohoda oficiálně schválena, bude zahájeno její podepisování. Strategickou část Regionální sektorové dohody pro Karlovarský kraj by měli stvrdit hejtman Karlovarského kraje, Krajská pobočka Úřadu práce ČR, Českomoravská konfederace odborových svazů, Svaz průmyslu a dopravy ČR a Krajská hospodářská komora. K regionální sektorové dohodě se již ve fázi jejího zpracování připojily vedle jmenovaných strategických partnerů také společnosti jako AMATI-Denak, apt Products, Astos Machinery, BONNEL TECHNOLOGIE, CZECH INDUSTRY GROUP, CHODOS CHODOV, ept connector, KALIBRA NOVA, Kornet, Lincoln CZ, NELAN, ROTAS STROJÍRNY, Sokolovská Uhelná, právní nástupce, Strojírny Cheb a Svatavské strojírny. Nechybějí ani vzdělávací instituce, konkrétně Integrovaná střední škola Cheb, Integrovaná střední škola technická a ekonomická Sokolov a Karlovarská agentura rozvoje podnikání. Aktéři regionální sektorové dohody chtějí oslovit i další partnery, např. WITTE Nejdek, Elektrárnu Tisová, Elroz, Remopol, Slévárnu Heunisch, Grafii, Swissform, bfz, Střední průmyslovou školu Ostrov, Eberspächer a další. Sektorová dohoda je otevřený dokument, k němuž je možné se kdykoliv připojit – případní zájemci jsou tedy vítáni.

Další potřebné informace naleznete na webových stránkách www.socialnidialog.cz.

Regionální sektorová dohoda pro Karlovarský kraj vzniká v rámci projektu „Sektorové dohody jako nástroj sociálního dialogu při řešení dlouhodobých problémů v oblasti rozvoje lidských zdrojů“ iniciovaného a realizovaného Svazem průmyslu a dopravy ČR a jeho partnerem Českomoravskou konfederací odborových svazů.

Regionální sektorová dohoda pro Jihomoravský kraj zajistí kvalifikované pracovníky pro tradiční obor slévárenství

Jihomoravský kraj je v posledních letech vnímán jako centrum inovací, vědy a výzkumu. Z většiny strategických a koncepčních materiálů vyplývá orientace kraje na konkurenceschopnost založenou na odbornosti a inovacích, pro konkurenceschopnou ekonomiku je ale důležité, aby měla kvalitně a odborně vzdělané lidské zdroje, které jsou schopny se rychle adaptovat na měnící se podmínky a v ideálním případě přistupovat kreativně k řešení problémů a celoživotně se vzdělávat. K tradičnímu odvětví s dlouhou historií a světovou proslulostí patří v kraji především strojírenství včetně slévárenství. Průmysl zde zaměstnává velký počet pracovníků, a to v celé vzdělanostní škále. Útlum těchto odvětví by mohl znamenat výrazné zvýšení nezaměstnanosti, a to nejen v oblasti sekundéru, ale i na něj navázaného terciéru. Nedostatek kvalifikovaných pracovníků může ohrožovat firmy i tím, že nekvalifikovaný personál bude překážkou získání významných zakázek, u kterých bude kladen důraz na kvalitu. Nekvalifikovaná pracovní síla může mít větší problém adaptovat se na rychle se měnící technologie, její zaškolení je nákladnější a může nastat problém také ve spolupráci s vývojovou a inovační sférou. To vše může vést ke snížení konkurenceschopnosti, a tím pádem i k omezení produkce, popř. k přesunu firem do jiných regionů.

Vizí právě vznikající Regionální sektorové dohody pro Jihomoravský kraj je proto zajištění dostatečného množství kvalifikovaných pracovníků a absolventů právě pro obor slévárenství.  Stejně jako v případě obecného problému nedostatku technicky kvalifikovaných pracovníků v naší republice jsou i ve slévárenství hlavními příčinami především generační obměna a nedostatek absolventů odborných škol. U slévárenství je to navíc ještě mnohem menší atraktivita oboru, v němž je i dnes zastoupen velký podíl manuální práce v kombinaci s náročnějšími pracovními podmínkami.

Tvůrčí tým regionální sektorové dohody si stanovil dva hlavní cíle:

 1. Podpora spolupráce vzdělavatelů a zaměstnavatelů – jejím smyslem je přiblížení přípravy ve školách tomu, co opravdu firmy potřebují, a příprava žáků na to, co je v praxi opravdu čeká, což jim umožní si již během studia vytipovat firmu, pro kterou by chtěli v budoucnu pracovat, apod.
 2. Podpora propagace a medializace oboru – příčinou faktu, že se v současné době na slévárenské obory hlásí minimum žáků, je hlavně neatraktivita oboru způsobená tím, že slévárenství je vnímáno jen jako těžká a špinavá práce, ale už chybí informace o nových technologiích a dalších možnostech uplatnění v oboru, který je klíčový i pro další odvětví. Proto bude slévárenství představeno jako moderní a perspektivní obor, v němž se sice předpokládá určitý podíl manuální práce, ale pracovníci se zde setkají i s inovativními prvky.

K naplnění těchto cílů si aktéři stanovili opatření, pomocí kterých pomohou změnit neutěšenou situaci v oboru. K nim patří například propojení světa škol a firem, tedy neoddělování části vzdělávací a části praktické, ale naopak jejich maximální spojení, jež žákům umožní získat praxi již během studia a firmy zase zapojit do vzdělávacího procesu. Do celého procesu bude začleněn také Úřad práce ČR a využita budou i Informační poradenská centra, především k oslovování budoucích žáků slévárenských oborů, ale také vhodných uchazečů o zaměstnání a jejich rekvalifikování pro dané obory.

Realizace většina opatření, která jsou součástí akčního plánu, by měla začít již během letošních prázdnin a naplněna budou do konce roku 2015. Z velké části se ale jedná o opatření cyklická a dlouhodobá, proto budou realizována průběžně (např. exkurze do firem, zajištění praxí, apod.).

Podpis Regionální sektorové dohody pro Jihomoravský kraj by se měl uskutečnit do června tohoto roku, přičemž její strategickou část by měli stvrdit hejtman Jihomoravského kraje, Krajská pobočka Úřadu práce ČR, Českomoravská konfederace odborových svazů, Svaz průmyslu a dopravy ČR, Krajská hospodářská komora jižní Moravy, Svaz sléváren a Česká slévárenská společnost. Na straně zaměstnavatelů probíhají jednání s firmami Modelárna Šmeral, Královopolská slévárna, Jihomoravská armaturka, Lavimont, BOSKO, Kovolit, MOOD International, UXA, a dalšími. Vzhledem k tomu, že jsou opatření regionální sektorové dohody směřována do oblasti školství, probíhají také vyjednání se Střední školou stavebních řemesel v Bosonohách, Střední průmyslovou školou v Jedovnicích a Střední průmyslovou školou Sokolská. Regionální sektorová dohoda je ale otevřený dokument, k němuž je možné se kdykoliv připojit, proto přepokládáme, že se okruh jejích partnerů bude postupně rozšiřovat.

Další potřebné informace naleznete na webových stránkách www.socialnidialog.cz.

Regionální sektorová dohoda pro Jihomoravský kraj vzniká v rámci projektu „Sektorové dohody jako nástroj sociálního dialogu při řešení dlouhodobých problémů v oblasti rozvoje lidských zdrojů“ iniciovaného a realizovaného Svazem průmyslu a dopravy ČR a jeho partnerem Českomoravskou konfederací odborových svazů.

Regionální sektorová dohoda pro Jihočeský kraj pomůže získat kvalifikované odborníky pro obor elektrotechniky a energetiky

Elektrotechnika spolu s energetikou patří ke stěžejním průmyslovým odvětvím v Jihočeském kraji s velmi silným růstovým potenciálem. Dnešní elektrotechnický průmysl funguje ve velké míře jako subdodavatelské odvětví automobilového a strojírenského průmyslu. Ve spektru českého zpracovatelského průmyslu je charakteristický vysokým podílem přidané hodnoty na výrobě, zpracovává relativně malé objemy materiálů, energií a nezatěžuje nadměrně životní prostředí. Proto je i v dlouhodobé perspektivě považován za pozitivní součást českého průmyslu. Energetické produkty jsou využívány ve všech oborech národního hospodářství a patří k základním vstupním komoditám zejména v průmyslových odvětvích. Z dlouhodobého hlediska má tento sektor pro jihočeský region velký potenciál především v kontextu s provozem jaderné elektrárny Temelín a jejího případného rozšíření. Z ekonomického hlediska a z pohledu rozvoje hospodářství a konkurenceschopnosti kraje se jedná o jeden z významných budoucích záměrů s řadou socioekonomických souvislostí.

Přes úspěšnost a perspektivnost tohoto oboru pociťuje většina jihočeských zaměstnavatelů velký nedostatek technicky kvalifikovaných pracovníků. Proto se tvůrčí tým Regionální sektorové dohody pro Jihočeský kraj rozhodl zaměřit na odvrácení negativního trendu nedostatku kvalifikované pracovní síly v elektrotechnice a energetice s cílem aktivního působení na regionální trh práce a zajištění dlouhodobé podpory zaměstnatelnosti ve vybraném sektoru.Záměrem regionální sektorové dohody je ukázat široké veřejnosti, že elektrotechnika a energetika patří mezi obory zajímavé, inovativní a především perspektivní z pohledu trhu práce. Největší výhodou, kterou jedinečný nástroj v podobě regionální sektorové dohody přináší, je nastavení úzké spolupráce všech zapojených aktérů, která se bude postupně rozšiřovat, doplňovat a měla by vždy pružně reagovat na aktuální požadavky trhu práce.

K naplnění této vize si aktéři stanovili tři základní cíle, které chtějí naplnit pomocí následujících opatření:

Podpora elektrotechnických a energetických oborů v rámci počátečního vzdělávání

 1. propagace oboru elektrotechniky a energetiky s cílem zvýšit motivaci žáků ke studiu technických oborů;
 2. zajištění profesionální informovanosti výchovných a kariérových poradců o aktuálních požadavcích trhu práce.

Podpora dalšího vzdělávání v oboru elektrotechniky a energetiky

1)  zajištění dostupnosti rekvalifikací v oboru elektrotechniky a energetiky v procesu celoživotního vzdělávání v rámci Jihočeského kraje;

2) podpora stávajících a vznik nových autorizovaných osob a dostupných center celoživotního vzdělávání v Jihočeském kraji v oboru elektrotechniky a energetiky v návaznosti na potřeby trhu práce.

Podpora spolupráce zaměstnavatelů a škol v odborném vzdělávání

 1. vytvoření nástrojů pro podporu aktivní spolupráce firem a škol při zajišťování odborných praxí / odborných výcviků.

Tvůrčí tým zpracoval akční plán, který obsahuje konkrétní aktivity spolu s termínem jejich plnění a zodpovědnými realizátory. Již nyní ovšem probíhají přípravy na první, ale velmi významnou, společnou akci aktérů regionální sektorové dohody. Jedná se o „Dobrodružství s technikou“, které se uskuteční 18. června letošního roku na českobudějovickém výstavišti a je určeno pro žáky MŠ, ZŠ, SŠ a VŠ, jejich rodiče i veřejnost, pro něž bude připraven pavilón plný aktivních technických zážitků.

Podpis Regionální sektorové dohody pro Jihočeský kraj je předpokládán do června 2015 a signovat by ji měli hejtman Jihočeského kraje, Odbor školství, mládeže a tělovýchovy Krajského úřadu Jihočeského kraje, Českomoravská konfederace odborových svazů, Jihočeská hospodářská komora, Jihočeská společnost pro rozvoj lidských zdrojů, Svaz průmyslu a dopravy ČR, Krajská pobočka ÚP ČR v Českých Budějovicích, ale také významní zaměstnavatelé, k nimž patří ČD Cargo, ČEZ, BRISK Tábor, Engel strojírenská, Schneider Electric CZ, TSE CB, ROHDE & SCHWARZ závod Vimperk, Robert Bosch, E.ON Česká republika, Knürr, EGEM, Jihostroj, MOTOR JIKOV Group a Výstaviště České Budějovice. Zastoupeni jsou i vzdělavatelé z celého regionu – k regionální sektorové dohodě se přihlásila gymnázia, vysoké, střední i základní školy. Protože regionální sektorová dohoda je otevřený dokument, budou v průběhu času oslovováni i další zaměstnavatelé, technické SŠ a jakékoli ZŠ se zájmem o spolupráci.

Další potřebné informace naleznete na webových stránkách www.socialnidialog.cz.

Regionální sektorová dohoda pro Jihočeský kraj vzniká v rámci projektu „Sektorové dohody jako nástroj sociálního dialogu při řešení dlouhodobých problémů v oblasti rozvoje lidských zdrojů“ iniciovaného a realizovaného Svazem průmyslu a dopravy ČR a jeho partnerem Českomoravskou konfederací odborových svazů.

Regionální sektorová dohoda pro Kraj Vysočina pomůže propojit teorii s praxí v plastikářském průmyslu

Průmysl spolu se zemědělstvím je historicky nejvýznamnějším hospodářským odvětvím Kraje Vysočina. Firmy z kraje přitom nejvíce trápí nedostatek kvalifikovaných pracovních sil technického směru. Jedná se především o středoškolské a učňovské absolventy technických oborů s dostatečnou praxí či znalostí firemního prostředí, ideálně s jistými pracovními návyky. Ti by měli nahrazovat pracovníky odcházející do důchodu, případně sloužit pro další rozvoj firem. Velkým problémem je i kvalita pracovníků. Zaměstnavatelé si stěžují, že musí většinu svých technických pracovníků (absolventů i pracovníků s praxí) doškolovat, přičemž se často jedná o dlouhý a nákladný proces.

Výše uvedené problémy mají negativní dopad na ekonomický rozvoj Kraje Vysočina jako celku. Potíže v oblasti rozvoje lidských zdrojů brzdí rozvoj plastikářských firem, které jsou v kraji zastoupeny. Společnosti, které se v tomto odvětví zaměřují na inovace a zakázky s velkou přidanou hodnotou, deklarují značný potenciál pro růst a další rozvoj. Ten je ovšem podmíněn právě kvalitními pracovníky, proto jsou velice nakloněny aktivitám, které jim tuto sílu pomůžou zajistit.

To je důvodem vzniku Regionální sektorové dohody pro Kraj Vysočina, jejíž vizí je zajištění užší spolupráce na trhu práce mezi plastikářskými firmami, s nimi spolupracujícími společnostmi a krajskými institucemi zajišťujícími připravenost pracovníků a absolventů technických škol na odbornou práci v plastikářském průmyslu. Tato spolupráce se týká zejména užší propojenosti teorie s praxí, nabídky kvalifikovaných pracovníků v oboru plastikářství ze strany vzdělávacích institucí a jasně formulovanými požadavky na tyto pracovníky ze strany zaměstnavatelů.

Hlavní cíle regionální sektorové dohody lze rozdělit do tří oblastí:

 1. uspokojení potřeby zaměstnavatelů po kvalifikovaných pracovnících;
 2. zvýšení kvality a kompetencí stávajících pracovníků;
 3. dlouhodobá podpora zvyšování zájmu o profese v plastikářském průmyslu.

K dosažení stanovených cílů si tvůrčí tým stanovil seznam opatření a aktivit. K nim patří např. příprava nových učebních oborů specializovaných přímo na segment plastikářství (Seřizovač a Nástrojař), větší propojení zaměstnavatelů a středních škol konkrétní a vymezenou formou spolupráce (zejména v oblasti praxí, stáží, exkurzí a vzdělávání pedagogů), širší implementace profesních kvalifikací dle Národní soustavy kvalifikací do školních vzdělávacích programů odborných škol, motivace absolventů vysokých škol mimo Kraj Vysočina k návratu zpět, ale také příprava rekvalifikačních kurzů zaměřených na odborné dovednosti pro segment plastikářství ve spolupráci ÚP ČR a zaměstnavatelů, zlepšení spolupráce firem s ÚP ČR s cílem lepšího využití všech stávajících možností, zlepšení kariérového poradenství na základních a středních školách, využívání stipendií jako motivačního nástroje k posílení zájmu a zejména zkvalitnění výstupních znalostí a dovedností absolventů technických oborů, propagace technických oborů na veřejnosti a mnoho dalších.

Jednotlivé aktivity se budou realizovat v krátkodobém a střednědobém horizontu, přičemž aktéři regionální sektorové dohody se dohodli, že se budou minimálně jednou ročně scházet k vyhodnocování plnění nastavených indikátorů.

Regionální sektorová dohoda pro Kraj Vysočina, do jejíž tvorby se zapojili zástupci Svazu průmyslu a dopravy ČR, Krajské hospodářské komory Kraje Vysočina, Úřadu práce ČR a významných plastikářských firem Fraenkische CZ, Automotive Lighting a CECHO-Bohumil Cempírek, bude podepsána do konce května tohoto roku. Svým podpisem by ji měli stvrdit hejtman Kraje Vysočina, ředitel Krajské pobočky Úřadu práce ČR a reprezentanti Krajské hospodářské komory, Svazu průmyslu a dopravy ČR a Regionální rady odborových svazů ČMKOS. Regionální sektorová dohoda byla diskutována i s dalšími firmami z oboru (např. Swoboda CZ, MANN+HUMMEL (CZ) aj.) a proběhla rovněž oponentní diskuse s řediteli středních odborných škol v kraji se zaměřením na technické profese. Sektorová dohoda je otevřený dokument, k němuž lze kdykoliv přistoupit, a proto je předpokladem, že se okruh jejích partnerů bude dále rozšiřovat.

Další potřebné informace naleznete na webových stránkách www.socialnidialog.cz.

Regionální sektorová dohoda pro Kraj Vysočina vzniká v rámci projektu „Sektorové dohody jako nástroj sociálního dialogu při řešení dlouhodobých problémů v oblasti rozvoje lidských zdrojů“ iniciovaného a realizovaného Svazem průmyslu a dopravy ČR a jeho partnerem Českomoravskou konfederací odborových svazů.

Kompatibilní inkoustové náplně Lexmark pro skvělý výsledek

Zkuste tisknout jinak. Proč utrácet vysoké částky za originální náplně do inkoustových i laserových tiskáren? Okud tisknete ve velkém a nezáleží vám na té nejvyšší top kvalitě, poslouží vám výborně i kompatibilní inkoustové náplně Lexmark nebo kompatibilní tonery do laserových tiskáren. Pokud vám došla náplň, máte tři základní možnosti, jakou novou si pořídit. Může jít o originální cartridge Canon, kompatibilní cartridge nebo repasované. Každá má své pro i proti. Kompatibilní náplně jsou od jiného výrobce, než je vaše tiskárna, ale kvalita by měla být stejná. Cena je ale o dost nižší. U repasovaných je to tak trochu risk, záleží na kvalitě provedení renovace.

Tonery nebo cartridge?

kompatibilní inkoustovou náplní Canon vytisknete většinou více stran, než s originálem, ale za stejnou cenu. Dejte si pozor na pojmy. Cartridge patří do tiskáren inkoustových, tonery zase do laserových. Může se stát, že originální cartridge HP bude tisknout trochu lépe. Jde ale o velmi nepatrný rozdíl, pravděpodobně jej vůbec nepoznáte. Pro běžný domácí nebo kancelářský tisk budou bohatě stačit.

Levnější varianta

Pokud vám není jasné, jaký typ náplně koupit, stačí s epodívat na vaši tiskárnu a najít její označení. Dohledat kompatibilní inkoustové náplně HP nebo tonery pak už není vůbec žádný problém i pro naprostého laika. Dohledáte je i přímo na e-shopu. Kvalitní výrobek bude skvěle a dlouho fungovat. Vůbec se alternativních produktů nemusíte bát. Nepoškodí vám tiskárnu ani na ni neztratíte záruku. Důraz je kladen na kvalitu tisku a na výhodnou cenu. Můžete tak snížit náklady, u časté tisku poměrně znatelně, a zároveň neslevit z vašich požadavků. Zkrátka myslete chytře a neplaťte zbytečně mnoho peněz, pokud nemusíte, za věci, které lze nahradit.