Přihlášení / Registrace
Rubriky
Archiv

Archive for Říjen 2020

Novinky ze světa AI, BI a RPA

Asociace za lepší ICT řešení přináší pravidelné shrnutí zajímavých článků z odborného tisku a specializovaných webů za třetí čtvrtletí roku 2020 z oblasti AI, BI a RPA.

Jak pandemie COVID-19 ovlivnila technologie ve firmách?

Technologický sektor se s následky pandemie COVID-19 vyrovnal docela dobře. Které technologie a strategie nabyli na síle? Jasným vítězem jsou videokonference. Poptávka po nich vzrostla raketovým způsobem. Daří se nejen videokonferenčním platformám, ale také souvisejícím vedlejším projektům. Například technologie UC obvykle integrují různé komunikační aplikace pracující ve více režimech a nabízejí tak konzistentní komunikační podmínky napříč různými sítěmi a koncovými body. Napomáhají růstu efektivity ať jednotlivců tak týmů. Hlavní nástroje, které firmy využívají, jsou RTM/IM (Real-Time-Messaging/Instant Messaging), nástroje pro sdílení a ukládání souborů a nástroje pro správu sociálních médií a sítí.

Velký pozitivní dopad pociťují i provozovatelé cloudových služeb, kteří mohutně expandovali, na cloudových platformách běží již zmíněné videokonference a další nástroje. Cloudová a hostovaná řešení pro vnitropodnikovou komunikaci se uplatní především tam, kde jsou sítě WAN nebo internetová připojení dostatečně odolná, aby v nich nedocházelo k výpadkům. Výhodami cloudového řešení jsou správcovská odpovědnost přecházející na poskytovatele služeb, to že problémy se řeší škálovatelností, dají se čekat lepší podmínky pro aktualizace a zabezpečení a také neustálý vývoj podle trhu. Tyto lze navíc služby využívat ve více lokalitách.

Jaké komponenty tvoří úspěšnou strategii BI?

Business intelligence (BI) je zásadní pro růst podniku a je konkurenční výhodou. Jaké zásadní komponenty jsou nutné pro úspěšnou strategii BI? První komponent je předání vlastnictví BI podniku. Organizace, které uvádějí BI do rukou podnikových uživatelů, mají vyšší úspěšnost než ty, které omezují BI v IT. Dříve složitost raných technologií BI způsobovala, že řešení problémů mnoha BI programů mělo na starosti IT oddělení. Dnešní nástroje jsou intuitivnější, což jim umožňuje dostat se přímo do rukou podnikových uživatelů, kteří mohou spouštět dotazy, které potřebují. Druhý komponent je monitorování používání BI, které může případně vést ke změnám. I když by vlastníkem BI iniciativ měl být samotný podnik, IT oddělení musí zůstat aktivním partnerem při monitorování a hodnocení používání BI systémů. Je dobré sledovat, co uživatelé dělají, k jakým zdrojům dat mají přístup, jaké nástroje používají a jak je používají. Třetí komponent je ověřování. Organizace potřebují silný ověřovací proces, který se zaměřuje na umožňování přístupu ke všem datům potřebným k odpovídání na dotazy. Zároveň by měl zabránit vstupu problematických dat do systému BI, aby tak systém nevykazoval chybné závěry. Čtvrtým komponentem je zaměření se nejdřív na obchodní problémy, až potom na data. Nejprve firma musí identifikovat jasný obchodní problém, a jaké metriky chce analyzovat, a pak nakonec hovořit o tom, kde získat data. Pátým komponentem je vytváření priorit a implementování procesů pro zlepšení. Organizace by tedy měly vědět, jaké obchodní závěry chtějí a které jsou nejdůležitější, aby IT oddělení dokázalo nejprve dodat to, co je nejzásadnější pro podnikové uživatele, a následně se prokousat seznamem priorit. Šestým komponentem je zvyšování kvalifikace občanských datových vědců. Na trhu není v současné době dostatek datových vědců, proto je dobré oslovit informační analytiky uvnitř firmy. Ti znají doménu podniku i otázky, které je třeba si klást. Sedmým komponentem je umožnění zaměstnancům vyprávět příběhy s daty. Takoví pracovníci rozumějí tomu, jak používat poznatky nabízené jejich nástroji BI k vyprávění příběhů, které ostatním pomohou pochopit, co se data snaží říci.

Proč uvažovat o zavedení RPA ve firmě?

V dnešní době v každém podniku existuje řada opakujících se procesů, které svou jednoduchostí a často i množstvím zaměstnance spíše obtěžují. Z různých praktických i zcela formálních důvodů je ovšem nelze zrušit ani zásadně omezit. Řešení pro podobné situace a úkony nabízejí systémy robotické automatizace procesů (Robotic Process Automation − RPA). Ty mohou opakující se činnosti od lidí převzít, vykonávat je podstatně rychleji a obvykle také levněji a s nižší chybovostí. Role lidí je ale stále důležitá například při počáteční tvorbě robotů, skriptů. U již zautomatizovaných procesů pak uživatelé přebírají kontrolní funkci. Zatímco lidská práce vykazuje v průměru 78 procentní přesnost, v případě robotického softwaru dosahuje přesnost i více než 95 procent. Robot je také až 20 krát rychlejší než člověk. Technologie navíc zrychluje dobu odezvy a vypořádá se s mnohem většími objemy práce. Díky robotické automatizaci procesů se budou moci zaměstnanci zaměřit především na hodnotnější činnosti vyžadující kreativitu, zkušenosti a odborné znalosti, které často nemají přesně definované pracovní postupy. Rutinní procesy, administrativa, práce s daty či opakující se činnosti napříč systémy a aplikacemi, které nevyžadují kvalifikovaného člověka, jsou činnosti, které dokáže úspěšně vykonávat RPA. Softwarové boty lze navrhnout tak, že se vypořádají i s poměrně komplexními úlohami, které sestávají z řady transakcí. Dokážou navíc bez větších nároků na integraci využívat hned několik aplikací či systémů. Jsou flexibilní, protože umožňují naprogramovat boty v podstatě pro jakékoli každodenní, opakující se činnosti. Lze je snadno implementovat. Minimálně základní nastavení se obejde bez programování. Pokročilejší, modernější systémy často pracují s kognitivními boty, kteří se dokážou učit pozorováním činnosti reálného uživatele. Roboti jsou také levnější než lidé. Řešení RPA lze navíc pořídit i v cloudovém modelu, což zvyšuje jejich flexibilitu.

 

Články a rešerše AI, BI a RPA najdete ZDE.

Katalog SW robotů a automatizace lze nalézt ZDE.

 

Kontakty:

Asociace za lepší ICT řešení, o.p.s.
Husinecká 903/10
13000 Praha 3

IČ: 016 74 846
www.lepsi-reseni.cz
office@lepsi-reseni.cz
(+420) 226 259 729

Produkty k získání energie nejen na podzim

Slunce, z kterého lidé čerpají energii po celé léto, se schovává v těchto měsících za mraky, a tak je potřeba hledat jiné zdroje pro doplnění energie i vitamínů.

 

Vitamin D v konzervě
Nejde o nic jiného než kvalitní ryby a mořské plody, které jsou zakonzervovány ve vlastní šťávě, oleji či chutných omáčkách. V Česku je zná snad každý a když někdo vysloví slovo „Jadran”, tak si nejen vybavíte Chorvatsko a moře, ale také sardinky na několik způsobů. Pokud ještě přidáte slovo „Nekton”, můžete si doplnit tuňáky, ančovičky, šproty, mušle a další výrobky. Ty na český trh dováží společnost NEKTON-Vrňata, kterou už v roce 1991 založil pan Petr Vrňata. Jejich TOP výběr produktů z ryb za zajímavé velkoobchodní ceny seženete i na Nulisecu.

 

Ryby a produkty z nich jsou zdrojem vitaminu D, který potřebuje lidské tělo do sebe dostat mimo letní období. Společnost NEKTON-Vrňata nabízí i zajímavé varianty konzervovaných salátů s rybami a mořskými plody.

 

Je libo jiné maso v jiné podobě?

Dáte raději přednost hovězímu nebo krůtímu masu a navíc v sušené podobě? Energie sbalená v malém pytlíku nahradí i velkou porci masa. Výrobcem kvalitního a poctivého sušeného masa je společnost Fine Gusto Nature s.r.o. Sušené maso značky Fine Gusto obsahuje pouze maso a velmi malé množství soli. Jerky jsou tak plnohodnotnou svačinou, jelikož vysušené maso si ponechává veškeré živiny masa syrového a je tedy velice efektivním zdrojem energie.

 

Produkty Fine Gusto můžete najít ve známých řetězcích jako Tesco, DM, Žabka a další. Pokud chcete tyto Jerky nabídnout svým zákazníkům, jejich velkoobchodní nabídku najdete na internetovém tržišti Nulisec. (https://nulisec.com)

„Lidi jsou jako ponožky. Každý hledá svou dvojici.“ – Dominik Tulpa

Všichni se určitě shodneme na tom, že jsou ponožky nedílnou součástí lidského šuplíku. Jakékoliv – krátké, vysoké, tzv. ťapky, silonky nebo i podkolenky – bez ponožek by to na tomto světě prostě nešlo.

 

Existují však různí “tvorové”, kteří nám ponožky neustále někam “schovávají” nebo dokonce snad “jedí”. V Magísku naši skřítci o této ponožkové problematice dlouhavě přemýšleli a poté přišli s nápadem napsat pár tipů. Doufáme, že vám tyto tipy zlepší alespoň o kapku den a pomůžou ponožky udržovat ve formě a hlavně v páru! Je přeci škoda, když se taková ponožka zatoulá.

 

Tip 1: Šťastná 30 pro ponožky

 

ZLATÉ PRAVIDLO: Ponožky perte jen na 30 stupňů. Jen tak vám zůstanou heboučké a i po čase jako nové. Nikdo určitě nechceme nosit scvrklé nebo ztvrdlé ponožky.

 

Tip 2: Správné skladování

 

Správným skladováním ponožek se vyhnete jejich ztrácení a výše zmínění “tvorové” pojídači vaše ponožky nenajdou a nesnědí. Dalším malým tipem je i separátní skladování zimních a letních ponožek. Tím bude Váš šuplík

 

Tip 3: Nedávejte ponožky do sušičky

 

Ponožkám určitě nedělá dobře, když je dáte do sušičky. V sušičce se mohou scuknout nebo také může dojít k poničení jejich materiálu. Ponožky je proto doporučené sušit normálně na sušáku či pověšené na šňůrách.

 

Tip 4: Nežehlete ponožky

 

Pro nadšence žehlení (pokud tedy nějací existují :) ) doporučujeme v případě ponožek na žehličku úplně zapomenout. Ponožky určitě žehlit nepotřebují, ba naopak je stačí stočit do klubíčka!

 

Tip 5: Upravené a zkrácené nehty proti dírám 

 

Pokud nechcete děravé ponožky či vykukující prstíky, zaručeně tomu zabráníte ostříhanými a upravenými nehty na nohou, které tak ponožku neprotrhnou.
Doufáme, že vám těchto 5 krátkých tipů pomůže, aby ponožky držely tvar, hebkost a kvalitu materiálu. Pokud byste ale i přesto měli potřebu koupit dětské či dámské ponožky ze 100% bavlny, určitě se koukněte na eshop MAGÍSEK do sekce ponožek (https://magisek.cz/categories/ponozky). V Magísku – kouzelném Světě dětí nejen, že najdete kvalitní a cenově velmi výhodné ponožky, můžete zde ale najít i krásné dřevěné hračky či party zboží pro děti.