Přihlášení / Registrace
Rubriky
Archiv

Author Archive

Cvičením proti bolestem krční páteře

Bolesti zad jsou velmi častým problémem, který může mít celou řadu příčin. Důvodem může být nesprávná obuv, nevhodné držení těla, sedavé zaměstnání či ochablé svalstvo v oblasti zad. Jako problematickou partii lze označit právě krční páteř, která trpí zejména nedostatkem pohybu a dlouhodobě strnulou polohou hlavy. Jednou z věcí, které vám mohou v mnohém pomoci, je pravidelné cvičení to buď doma, nebo ve fitness centru. To funguje též jako výborná prevence bolestí. Pokud chcete sami pro sebe začít něco dělat a nečekat na to, až u vás bolesti propuknou, jsou základní cviky, kterými můžete své krční páteři prospět. U cviků je důležité provádět je pomalu a soustředit se na správné dýchání. Cvik vždy provádíme na hranici možného pohybu, tedy do místa, kdy již pohyb dále provést nelze či je vyvolána bolest. Vyvarujte se švihových a rychlých pohybů. Nejlépe je provádět cvičení každý den, můžete jej provést např. i v přestávkách mezi pracovní činností. Cviky opakujeme 5-7 krát.

Už máte v domě požární signalizaci?

Rizik pro vznik požáru je mnoho a ani maximální opatrnost plnou ochranu před požárem neřeší. Vady spotřebiče, elektroinstalace či jiné skryté vady a poruchy nebo přírodní živly jsou prakticky neovlivnitelné. O rozsahu škod na majetku, či ztrátě lidských životů při požáru často rozhodují pouhé minuty či vteřiny. Proto jen rychlá informace ze systému EPS (elektronické požární signalizace) a včasný zásah hasičů jsou předpokladem k likvidaci požáru již v samém počátku! Základní funkcí systému je odhalení požáru v jeho počátečním stádiu, kdy je snazší požár zlikvidovat a předejít tak ohrožení života a zdraví osob a velkým škodám na majetku. Takové zařízení je schopné za Vás pracovat spolehlivě 24 hodin denně, aktivně detekovat vznikající požár a okamžitě předat tuto informaci stálé službě nebo nejbližšímu Hasičskému záchrannému sboru.

Termoprádlo a jeho funkce

Princip funkce termoprádla spočívá v odvádění vlhkosti (potu) od pokožky na druhou stranu pleteniny. Vlhkost následně prostupuje přes další vrstvy oblečení a odpařuje se. Hovoří se tzv. o principu knotového efektu.  Pokud ostatní vrstvy oblečení, jako jsou třeba kalhoty a tričko dokážou kvalitně transportovat vlhkost, spodní vrstva přiléhající na pokožku by měla rychle schnout, nestudit a umožnit dobrou termoregulaci organismu (chránit před podchlazením, resp. přehřátím). Uvedený efekt termoprádla je určen konstrukcí jeho vláken, která díky speciálnímu tvaru a povrchové úpravě brání absorpci vlhkosti do vlákna a transportují vlhkost směrem do vnějších vrstev.  Na výrobu termoprádla se nejčastěji používá polypropylen (POP) nebo polyester (PES), dále se můžete setkat s polyuretanem, polyamidy aj. Tyto materiály se nejčastěji kombinují s bavlnou, vlnou, viskózním hedvábím či elastomerem.  Polypropylen i polyester představují rychleschnoucí syntetická vlákna, která absorbují jen minimální množství vlhkosti. Nehleďte proto na cenu tohoto druhu oblečení, nevyplatí se šetřit ani na funkčních ponožkách.

Jsou skate boty pohodlné?

Boty jsou součástí našeho každodenního života. Dotváří část naší osobnosti. Měli bychom je vybírat dle typu využití a příležitosti. Nejpopulárnější jsou dámské i pánské skate boty DC. Na výběr je mnoho bot světových značek jako DC, Adidas, Fox, Vans nebo třeba Etnies. Boty jsou určeny  jak ke každodennímu nošení, tak na skate nebo třeba zimní boty. Výběr je opravdu velký. Chlapci ani dívky nemusí vlastnit skateboard nebo se zajímat o tento styl, aby mohli zajít do obchodu, vybrat si z 10 párů bot a vybrat si ty nejpohodlnější boty, které často bývají právě skatové boty a pro mladé lidi se získávají skate boty stále na oblíbenosti.

Polštáře pro kvalitní spánek

Kvalitu spánku výrazně ovlivní i výběr polštáře. Volit můžeme z mnoha velikostí i druhů materiálů, z nichž je polštář vyroben. Polštář musí být dobrou oporou pro hlavu i krk, jinak můžou vznikat nepříjemné bolesti hlavy, krční páteře a může se nám hůře usínat. Kvalitní polštář i při užívání drží tvar a pružnost, zatímco méně kvalitní polštář proležíme a musíme ho vyměnit za nový.

Extéria – důležité náležitosti PO

Hlavní povinností PO je začlenění vykonávaných činností do kategorií požárního nebezpečí, tedy rozdělení aktivit dle míry požárního nebezpečí na činnost bez zvýšeného, se zvýšeným a vysokým požárním nebezpečím. Dále určení podmínek požární ochrany. Musí se srozumitelně určit, co se může a nemůže, tedy vytvoření dokumentace PO. Na pracovišti musí také být zveřejněna čísla tísňového volání. Nesmí chybět vytvoření dokumentace požární ochrany, tj. její organizační struktura, požární poplachové směrnice, požární řády, dokumentace zdolávání požárů, požární evakuační plány nebo řád ohlašování požárů. Je potřeba provést školení i odbornou přípravu o požární ochraně. Povinností PO je také uskutečňování preventivních požárních prohlídek a především pravidelných kontrol stanovených podmínek požární ochrany. Potřebujete více informací nebo konzultaci k PO? Neváhejte kontaktovat firmu Extéria, která je specialistou v této oblasti. Více na www.exteria.cz