Přihlášení / Registrace
Rubriky
Archiv

Návod, jak ušetřit za plyn rychle a jednoduše

I přestože byla letos zima relativně mírná, takže tuzemské domácnosti zaplatí za vytápění méně, avšak příští topná sezóna může být o to intenzivnější. Proto už teď můžete zauvažovat nad změnou dodavatele zemního plynu. Pojďme si tedy nyní společně ukázat, co změna dodavatele plynu vlastně obnáší, kolik korun můžete ušetřit a jak zvolit ten nejlevnější plyn.

Levný plyn

Plyn, který se k vám dostane potrubím, bude zcela stejně kvalitní, ať vám jej bude dodávat prakticky kdokoliv. Stále půjde o stejnou komoditu, která se k vám dostane za pomoci tzv. distributora. Jak se tak může stát, že někteří dodavatelé nabízejí levný plyn a jiní nikoliv? Důvodů je poměrně hodně. Jedním z nich je třeba schopnost dodavatelů plynu pořídit jej levně na komoditních burzách. Do konečné ceny plynu se pak promítne také celková efektivita dodavatelské společnosti. Někde se totiž stále ještě topí ve spoustě papírů a jinde mají vše elektronické. Odišené jsou také různé cenové politiky konkrétních dodavatelů. Někteří tak např. sníží cenu velkému odběrateli, aby si jej udrželi, ale přitom musí navýšit cenu menším odběratelům. Jinde jsou ceny rovnoměrnější, z čehož těží hlavně domácnosti, které většinou tahají za ten kratší konec provazu.

Spočítejte si, jestli se vám změna dodavatele vyplatí

Určitě není chytré změnit dodavatele jen na základě jeho reklamy v tisku nebo třeba v televizi. Změně dodavatele plynu by měl předcházet propočet, který dokáže napovědět, zda se vám takováto změna vyplatí. Abyste nemuseli nic počítat, existuje tzv. kalkulačka plynu, která všechno vypočte za vás. A kolik že můžete změnou dodavatele ušetřit? Úspory jsou velice odlišné dle toho, zda zemní plyn používáte pouze k vaření nebo i k topení, ale zpravidla se jedná o tisíce korun ročně.

Comments are closed.