Přihlášení / Registrace
Rubriky
Archiv

Něco o jablkách

Jablka pocházejí ze střední Asie, odkud se rozšířila na všechny kontinenty. Plody se přizpůsobovaly různým klimatickým podmínkám, a tak vznikly stovky odrůd.

 

V Evropě už v době kamenné lidé znali vedle obilovin také jablka (našly se i křížaly), pravá kultura ovocných jabloní překročila Alpy až s Římany. Ve Středozemí znali jabloně už 2000 let př. n. l. U nás se jabloně pěstují mnoho staletí, k jejich rozšíření došlo zejména za vlády Karla IV., kdy se pěstovalo několik odrůd: rakouská, vinná, vlašská, meduná, čiričná, vrbová, šípková, šálová, v 16. století bylo nejoblíbenějším jablkem míšeňské. Dnes se u nás pěstuje asi šedesát druhů jablek.

 

Jablka nejen v kuchyni

1)      Jablko téměř neobsahuje bílkoviny, má málo sacharidů, mnoho vody, vitaminů a stopových prvků. Při růstu se v plodu ukládá ve vysoké koncentraci vitamin C.

2)      Konzumace dvou až tří celých jablek denně může snížit koncentraci celkového cholesterolu a lehce zvýšit HDL cholesterol, který chrání srdce. Je to díky pektinu, účinné vláknině.

3)      Soli kyseliny vinné (vinany) v jablku brání škodlivé tvorbě fermentů a usazování bakterií ve střevech.

4)      Syrová jablka obsahují mnoho enzymů, které pomáhají trávení, šetří slinivku břišní obsahem látek podobných inulinu, normalizují střevní mikroflóru, snižují nadýmání.

5)      Zralá syrová jablka jsou tradičním prostředkem proti zácpě, dušená jablka pomáhají proti průjmu, při hemoroidech.

6)      Pomáhají při pálení žáhy.

7)      Stabilizují hladinu cukru v krvi a jsou velmi vhodná pro diabetiky.

8)      Pomáhají při léčbě chorob jater a žlučníku, při žloutence, příznivě působí při chorobách ledvin, močového měchýře a sleziny.

9)      Osvědčila se při dně, revmatismu, revmatických srdečních poruchách – nejlepší je čaj z jablečných slupek, obzvlášť bohatých na živiny. Slupky obsahují především hodnotné nenasycené mastné kyseliny, hořčík, karoteny a železo. Jablka se používají také do obkladů při zánětech kůže. Zkvašená jablečná šťáva přináší úlevu od artritických bolestí. Dochází k tomu díky odbourání kyselých krystalických usazenin, které se hromadí v kloubech. Dvakrát denně se musí vypít přesně 1, 1 dl.

10)  Konzumace jablek zvyšuje krvetvorbu, snižuje vysoký krevní tlak. Pro činnost srdce jsou vhodná díky vysokému obsahu draslíku. Podporují odvodnění přebytečné vody v organismu, a tím se srdce méně namáhá.

11)  Třídenní až týdenní jablková kúra pomůže řešit ledvinové problémy.

12)  Jablko pomáhá při nachlazení, chrapotu, kašli, krčních chorobách a plicních onemocněních, je účinné při horečce, dezinfikuje ústní dutinu.

13)  Horká jablečná šťáva s citronovou šťávou rozpouští hleny při onemocnění sliznic.

 

Čerpáno z knihy: Moderní zdravá kuchařka Vítka Chaloupky

 

Comments are closed.