Přihlášení / Registrace
Rubriky
Archiv

Jak na řeřichu

Řeřicha je rostlinka plná vitaminů a minerálů, která je v předjarníma jarním období tím nejlepším způsobem, jak své tělo detoxikovat a připravit na nové roční období. Vypěstovat si ji může každý u sebe doma a vychutnávat si ji klidně každý den. Nať řeřichy můžeme jíst už týden po výsevu, což je obrovská rychlost.

 

Řeřicha zahradní klíčí tedy opravdu velice rychle. Navíc je nenáročná na pěstování i na podmínky, takže si ji může dovolit pěstovat úplně každý. Řeřicha je známá velmi rychlým vývojem a krátkou vegetací. Sklízet můžeme rostliny o výšce 6 – 8 cm a sklizeň je velmi jednoduchá. Před konzumací stačí nať ustřihnout těsně nad substrátem a máme hotovo. Řeřichu stačí vysít na husto do truhlíku nebo keramické misky. Semínka se sypou pouze na povrch substrátu. Místo substrátu ale můžeme použít i vatu. Hnojit řeřichu nemusíme. A jaké podmínky pro růst řeřichy jsou ty nejlepší? Teplota mezi 15 – 18 stupni Celsia, dostatek vláhy a polostín.

 

Řeřicha zahradní obsahuje velké množství vitaminu C a také vitaminy skupiny B, vitamin K, karoten, železo a chlorofyl. Také obsahuje éterické oleje a silice s antibiotickým účinkem. Řeřicha se hodí k ochucení salátů, pomazánek, ale můžeme ji nasypat i na chléb s máslem či s ní přizdobit hotovou polévku nebo omáčku. Doporučuje se konzumovat ji pouze v čerstvém stavu. Vařením totiž ztrácí vitamíny i charakteristickou štiplavou chuť.

 

Řeřicha se odjakživa pěstuje v Iráku, odkud také pochází. Už v době antiky byla řeřicha známá po celé Evropě i Asii. V té době se používala jako léčivka. Už v roce 400 před naším letopočtem se o řeřiše zmiňuje Hippokrates.

 

Řeřicha chutná podobně jako ředkvička. Má štiplavou chuť a hodí se skvěle o různých druhů pomazánek nebo jen tak na chléb. Nedoporučuje se vařit, protože tak ztratí téměř všechny cenné živiny. V lidovém léčitelství se užívá jako prostředek k odstranění zánětů močového měchýře a ledvin. V tomto ohledu působí i preventivně. Pokud řeřichu smícháme s medem, pomůže nám proti kašli. Díky vysokému obsahu vitaminu C je řeřicha ideální prevencí proti nachlazení. Řeřicha působí jako silný antioxidant a má také velmi silné antioxidační účinky.

 

Co všechno řeřicha umí:

  • Čistit krev
  • Léčit nachlazení
  • Podpořit trávení, činnost žlučníku a jater
  • Zvýšit plodnost, sexuální apetit i laktaci

Zbavit tělo škodlivých látek

Comments are closed.