Přihlášení / Registrace
Rubriky
Archiv

Bazénová chemie – ale která?

Každý, kdo byl někdy na bazéně (tedy každý), zná ten neodmyslitelný a všudypřítomný zápach chlóru. Někteří jedinci se jej naučili ignorovat, někteří jej přetrpí, ale dokážou si představit život bez něj, někteří kvůli alergii do takových vod ani nesmí. Moderní doba naštěstí postupem času přišla s dalšími řešeními – kromě chloru se začal používat také brom, byť v mnohem menší míře a to ve formě tablet, a co je ještě lepší, aktivní kyslík. Brom i kyslík zvládnou to samé, co chlor, ale bez nepříjemného zápachu, jejich druhou tváří je však vyšší cena u aktivního kyslíku, potažmo úzké využití u bromových tablet.

Pokud ale máte doma na zahradě nebo terase vířivku, bromová chemie je pro vás to pravé ořechové. Chlor se totiž při vyšších teplotách z vody vytrácí a jeho účinnost se tak ve vířivkách, které rádi vychutnáváme v příjemné společnosti spíše teplé až horké než studené, snižuje. Brom je naproti tomu stabilnější prvek a není tak těkavý jako právě chlor a tak ve vodě zůstane přítomen i přes případné dramatické zvýšení její teploty, aby zajistil její čistotu a zdravotní nezávadnost.

Kyslík se kromě zdravotní nezávadnosti a absence zápachu pyšní také svou vysokou účinností. Použití aktivního kyslíku v podstatě simuluje přírodní podmínky udržování čistoty vody. Jistě jste si někdy všimli toho, že voda v potůčku je křišťálově průzračná a čistá, až to člověka vybízí k ochutnání. Tento jev je dán zaprvé tím, že je voda velmi studená a zadruhé tím, že bez přestání přepadává přes kameny a jiné přírodní překážky, čímž se důkladně okysličuje. Obojí je samozřejmě zapříčiněno neustálým pohybem vody, který však v bazénu tak jednoduše nenasimulujeme, tudíž je třeba použít drobné pomoci právě v podobě aktivního kyslíku.

Každý druh vodní, resp. bazénové chemie má své výhody i nevýhody a záleží v závěru na každém z vás, který se vám bude jevit jako ten nejvhodnější. Majitelé vířivky s takovou sáhnou nejspíše po bromu, jedinci citliví na chlor a/nebo jeho zápach si pak vyberou aktivní kyslík, a ti, kteří by rádi ušetřili, jelikož jim chemický zápach až tolik nevadí, zvolí jednoduše chlor.

Comments are closed.