Přihlášení / Registrace
Rubriky
Archiv

Akné v celé své ,,kráse“

aknéAkné je dnes a ještě dlouho bude považováno za nejčastější kožní poruchu. Vlastně se jedná o onemocnění mazových žláz a vlasových folikulů, a to většinou díky hormonálním změnám, tedy nejčastěji v pubertálním období. Samotné akné bývá způsobeno ucpáním žlázového vývodu, tedy kožního póru, což je následek extrémní produkce kožního mazu.

V oblasti póru se tedy vytvoří něco, co by se dalo přirovnat k rohovité zátce, která maz ne a ne pustit ven. Díky oné zátce a tlaku v kůži se maz stále hromadí a hromadí, čehož je hlavní následek zánět pleti. Přece jen, všichni známe ty bolavé, nateklé, zarudlé pupínky, jejichž třešničkou na dortě je bílá hlavička. Pokud se na vaší jemné tváři objeví tři pupínky za měsíc, není, co řešit, ale pokud opravdu aknózními problémy trpíte, měli byste již v těch v prvotních fázích začít s okamžitou léčbou akné, jelikož neléčení této poruchy může mít následky, a to nejen větší rozvinutí po celém těle a obličeji…

Nejčastější příčiny vzniku akné

  • Hormony, hormonální výměny a hormonální nerovnováha jsou tím nejčastějším ohniskem a spouštěčem poruchy kůže akné, a proto, jak bylo již zmíněno viz. výše, se akné nejčastěji vyskytuje právě v pubertě, v období začátku prvních menstruačních cyklů, ale dokonce i v těhotenství.
  • Některé kosmetické přípravky slouží jako samotná léčba akné, ale naopak jiné zase akné mohou vyvolat anebo zhoršit. Většinou akné podporují některé make-upy anebo pudry, jelikož právě tyto přípravky s oblibou ucpávají kožní póry.
  • Stres. Ten sice není hlavní příčinou vývinu a tvorby akné, ale díky nadměrným stresovým situacím, depresím či úzkostem se akné může o hodně zhoršit, a to hlavně díky potu, který naše tělo produkuje ve stresově náročné situaci jako např. ,,…musím ty krabice rychle uklidit, jinak budu mít problém…“.
  • Potraviny, které podporují produkci a projev mazu už jen tím, že jsou samy o sobě mastné. Bohužel se jedná o všemi milovanou čokoládu, brambůrky, chipsy, hranolky a další smažená jídla, ale nesmíme opomenout i ta hodně kořeněná, jelikož koření a hlavně to pikantní nám ke zdravé pleti zrovna dvakrát nedopomůže, spíše naopak.
  • Bakterie a infekce. Často se může stát, že si sami zanítíte pleť a ani si to neuvědomíte. Na našich rukách jsou tisíce bakterii, a tato příčina se hlavně týká lidí, kteří si např. po příchodů domů neumývají ruce. Potom si lehce otřete rukou čelo anebo se naopak poškrábete na nose a máte v kůži infekci ,,cobydup“.
  • Prášky. Jsou některé prášky a je úplně jedno o jaký typ léčiva se jedná, které vám mohou vyvolat aknózní problémy s kůží, jelikož třeba obsahují nějaké látky, které příliš nesvědčí vaší kůži a ani vašemu tělu.

Všeobecná léčba aknózních problémů

Léčbu akné je třeba zahájit, co nejdříve, jak již bylo zmiňováno. Pro takovou léčbu existuje celá řada kosmetických přípravků a samotné kosmetiky na akné, která je volně dostupná v obchodech, drogeriích, lékárnách anebo na internetu. V horším případě, kdy je akné ,,rozlezlé“ téměř všude anebo minimálně po obličeji a kosmetika proti akné nezabírá, je třeba navštívit dermatologa, což je doktor specializující se na kožní problémy. Ve většině případů vám bude předepsán nějaký roztok anebo speciální mast na léčbu akné, ale zároveň vás i dermatolog seznámí s jistými zásadami, co se životosprávy proti akné týče. Mezi takové zásady patří samozřejmě pravidelné čištění, ovšem nikoliv drhnutí pleti, péče o pokožku a odstraňování odumřelých kožních buněk, ale také chránění pleti před sluncem. A to především chránit pleť před nepříznivými vlivy, mezi které patří kupříkladu UV záření.

Comments are closed.