Přihlášení / Registrace
Rubriky
Archiv

Reprezentace hledá hráče s diabetem, projekt podpořil i Vengloš

Diabetes 1. typu není překážkou sportu. Důkazem je mezinárodní turnaj Junior Cup Diabetes, který nese podtitul neoficiálně Mistrovství světa ve fotbale mladých diabetiků ve věku 8 – 12 let. Záštitu nad Slovenské týmem převzal světově uznávaný fotbalový odborník docent Jozef Vengloš.

Slovenská tým je pravidelným účastníkem Junior Cup Diabetes. Z posledních tří turnajů přinesli mladí Slováci s diabetem kompletní medailovou sbírku, jejíž kraluje zlatá medaile z roku 2010 po finálovém vítězství nad Velkou Británií.

Úspěšná generace mladých fotbalistů však už přesáhla povolenou věkovou hranici. „Proto hledáme fotbalových nadšenců s diabetem, kteří by navázali na úspěchy svých předchůdců,“ uvedl Pavel lepené, slovenské zástupce hlavního organizátora turnaje společnosti Medtronic a dodává „Kromě lásky k fotbalu a chuti sportovat musí děti sázkové kanceláře splňovat věkovou podmínku 8 – 12 let.“

Na letošním Junior Cupu Diabetes ve Švýcarsku bude reprezentovat Slovensko 11 dětí s diabetem 1. typu. Šanci dostat se do týmu má každý ve věku 8 – 12 let (chlapci i dívky), kdo prokáže nadšení pro fotbal. „Stačí (i s pomocí rodičů) navštívit webstránku http://www.medtronic-diabetes.sk nebo http://www.juniorcup-diabetes.com / a vyplnit přihlášku,“ vysvětluje Pavol lepené. Zájemci se mohou přihlásit do 19. dubna 2012. Příprava vyvrcholí tréninkem s ligovým klubem.

Mezi přihlášených účastníků, kteří splňují požadovaná kritéria (diabetes 1 typu a stáří 8 – 12 let), bude vybráno 22 hráčů. Ti dostanou pozvánku na první společný trénink v dubnu. Trenéři týmu vyberou 11 hráčů a 1 náhradníka, kteří absolvují třídenní společné soustředění v průběhu měsíce května. Vrcholem přípravy na turnaj bude katalog stránek společný trénink se známým Slovenské fotbalovým klubem, který mladí fotbalisté s diabetem absolvují den před odletem na 6. ročník Junior Cup Diabetes. Mladí fotbalisté s diabetem budou připravit pod lékařským dozorem MUDr. Ľubomíra Baraka.

Junior Cup Diabetes je sportovní událost, jehož cílem je podpora aktivního života mladých diabetiků a přesvědčení, že i děti s diabetem mohou dosahovat sportovní úspěchy. Zkušenosti ukazují, že sport (speciální fotbal) pomáhá dětem povznést se nad nemoc a podporuje pozitivní myšlení. Letošní 6. ročník Junior Cup Diabetes se uskuteční ve dnech 24. – 26. srpna v Lausanne za účasti 13 týmů z celého světa. Oficiální tváří a velvyslancem turnaje je bývalý francouzský fotbalový reprezentant a mistr světa z roku 1998 Christian Karembeu.

Comments are closed.