Přihlášení / Registrace
Rubriky
Archiv

Rakouské Lungau

Lungau, příjemná vysokohorská krajina na jihu Salcburska, se proslavila tuhou zimou a hromadou sněhové nadílky. Ve starověku se tu křížily obchodní cesty a do konce středověku zde bylo i důležité obchodní středisko. Nyní je Mauterndorf , nevelké horské městečko s hradem a středověkými budovami, oblíbeným zimním střediskem. Příčiny jsou jasné. Mauterndorf totiž má vše, co lyžaři vyžadují. Oblast Lungau představují nekonečné neupravené svahy s hlubokým sněhem a především 200 km upravovaných sjezdových tratí různých obtížností. Na lyžích se tu dá jezdit jak po cvičných dětských sjezdovkách, tak i na prudkých černých tratích.

Přestože Lungau se řadí k nejoblíbenějším lyžařským regionům v Rakousku a na návštěvnost nemůže žehrat, rozhodně tady rozvoj neustal. V nedávné době přibylo v Mauterndorfu do nabídky lyžování úplně nové středisko. Do provozu tu totiž byla nová kabinová lanovka, mířící na vrchol Grosseck. Tato hora se šplhá do k lyžování dostatečné nadmořské výšky přes 2.000 metrů. Spolu s vedlejším Speiereckem, který má výšku 2.411 metrů, tvoří horský kotel. Ten skrývá nevyčerpatelné množství příležitostí k alpskému lyžování, jízdě na snowboardu nebo skialpinismu. V Lungau byly postaveny především tří a čtyřsedačkové lanovky. Ty vyvezou sjezdaře až na samé vrcholky zdejších hor. Využít je možné i dva vleky na cvičných loukách. Doprava do kotle mezi Grosseckem a Speiereckem se dá zvládnout buď kabinkovou lanovkou z Mauterndorfu, nebo 2-sedačkovou lanovkou z nedalekého městečka St. Michael. Jedincům, kteří vyhledávají udržované sjezdové tratě, toho Grosseck skýtá opravdu dost. Jezdí se na 21 km modrých, více než 10 km červených a konečně 7 km černě značených, pečlivě připravených sjezdových tratích.

Rodilí Rakušané ovšem obvykle chodí v Lungau se skialpinistickou výzbrojí na Grosseck po svých. Sjedou na dno kotle, vyšlápnou Speiereck a následně vyrazí opět nazpátek. Spousta z nich udělá několik jízd v hlubokém sněhu vzadu v kotli. Další možností je překonat menší a větší ochranné pásmo a sjet pod severní stěnou Grossecku k chatě Restalm. Z těchto míst se pak jezdí dolů do Mauterndorfu. Jednou ročně si tu měří schopnosti ti nejzdatnější v nočním přechodu. Jízda z Grossecku na dno údolí měří 5 km. V průběhu jízdy se překonává výškový rozdíl 800 metrů. Samozřejmě jde o formu lyžování nejhezčí a také nejlevnější. Je ale též fyzicky nejnáročnější. Nejhezčí lyžování na prašanu je během prosince a v lednu. Tou dobou je sice více zima a v noci pořádně mrzne, ale nejde o nic zásadního. Lyžaři, kteří mají rádi sluníčko a jarní sníh, sem musí cestovat v březnu či v dubnu. Není bez zajímavosti, že podle drsného počasí v zimě se Lungau někdy přezdívá rakouská Sibiř. Zároveň je však také jednou z nejslunečnějších oblastí Rakouska. A když nikde je sněhu nedostatek, je tady určitě!

Vesnička Mauterndorf v Lungau žije turistikou. Má spoustu obchůdků, nákupních středisek a celou řadu ubytovacích možností. Nechybí sportovní obchod s půjčovnou, servisem a úschovnou lyží. Lyžaři mohou použít též převlékárnu a sprchy. Přímo v obci je velké parkoviště skibusů. Z Mauterndorfu se dá přejet lyžařským busem zadarmo do všech koutů Lungau. Cena je je součástí skipasu.

Turisté, co nelyžují, se mohou těšit na osvětlenou sáňkařskou dráhu a několik desítek kilometrů udržovaných běžeckých tras. Ty zabíhají hluboko do horských údolí. Nabízí se i velké množství lyžařských horských túr. Z netradičních zimních aktivit se dá využít projížďka na koních nebo saních s koňským spřežením. Cesta obvykle vede po bílých loukách a pastvinách.

Nedaleko se nacházející Katschberg je moderní oblastí s dražší cenovou hladinou uytovacích kapacit. Výhodou je, že se dá do všech míst dostat po svých. Lyžařský areál se 70 km sjezdovek, který v těchto místech začíná, 2 dominantní části. Jezdí se na východních svazích hory Tschanecku a severozápadní straně Ainecku. Obě části jsou vzájemně propojeny cestami a mostem pro lyžaře. Ten překlenuje silnici na Katschbergu. Vrchol Tchaneck láká na pohodové, červené tratě s mnoha variantami v řídkém lese. Naproti tomu nezalesněný a populární vrchol Aineck je na kilometry daleko rozhledovým bodem. Je odtud prý vidět celá pětina Rakouska. Z jeho vrcholu padá směrem ke Katschbergu technicky náročná trať s velmi příkrým začátkem. Dominantní tratí severní strany hory Aineck prostorná, mírná a přívětivá trasa. Ta sjezdaře dovede po 6 kilometrech až do údolí k vesničce St. Margarethen. Moderní lanovky, pestré a převážně pohodové a navzájem propojené terény, krásné horské chaty tvoří oblíbená a přitom příjemný rodinný lyžařský areál, kde se bude líbit každému.

Comments are closed.