Přihlášení / Registrace
Rubriky
Archiv

Řecký ostrov Kréta

Pátý nejrozlehlejší ostrov Středozemního moře a největší z ostrovů Řecka se rozprostírá na ploše 8.336 čtverečních kilometrů. Ostrov měří více než 250 kilometrů od východu k západu. Její šíře kolísá od 60 kilometrů v nejširší části a jen něco málo přes 10 kilometrů v nejužší části. Pobřeží Kréty má na délku o něco více než 1.000 km. Ze severního směru je ostrov omýván Krétským mořem, od jihu mořem Libyjským. Ostrov je charakteristický obrovským pohořím, které určuje ráz Kréty. Nejvyšší horou je Mt. Psiloreiti s výškou 2.456 m.n.m. v pohoří Idi. I další vrcholy mají značnou výšku.

Trvale bydlí na ostrově přes půl milionu obyvatel. Takřka polovina z nich má trvalé bydliště ve velkých městech. V současnosti je hlavním městem ostrova Heraklion. Nebylo tomu tak ale vždy. Dříve byla hlavním městem Chania. Obě města mají mezinárodní letiště.

Kréťané jsou bezpochyby hrdí a pohostinní lidé. Nikam se neženou a patří k nejdéle žijícím lidem na světě. Hlavním důvodem je olivový olej, jehož jsou největšími spotřebiteli na Zemi. S touto potravinou se v nejrůznějších formách návštěvníci ostrova Kréta střetávají po celou dobu pobytu. Dokonce i místní sladkosti bývají především ztužený olivový olej s cukrem.

Kréta se dělí na 4 kraje. Těmi jsou na západě ležící Chania, pak Rhetymno, Heraklion a konečně Lassithi. Krajskými městy jsou Chania (60.000 obyvatel), Heraklion s více než 120 tisíci obyvatel, Rhetymno asi 25.000 obyvatel a nejmenší Agios Nikolaos s jen asi 7.000 obyvateli. Z pohledu přijíždějících turistů je však lepší dělit ostrov jen na tři regiony. Těmi jsou východní, střední a západní Kréta. Cestovní kanceláře pak ostrov často dále dělí na jižní a severní pobřeží.

Severní pobřeží

Severní část Kréty je významně ovlivněna turistickým ruchem. Letoviska leží rozseta od východu k západu. Obce podél pobřeží spojuje hlavní silnice. Ta bývá někdy označována jako Krétská dálnice. Krétské moře je klidnější. Voda v něm teplejší a pláže klesají do vody jen mírně. Tato část je proto vhodná k rodinné dovolené a skvěle se tu budou cítit i méně zdatní plavci. K tomu všemu je moře ve zdejších zátokách téměř bez vln. Turisté si tu mohou připadat jako na koupališti.

Jih ostrova Kréta

Jižní region ovlivňuje turismus jen málo. Cestovatele tady neruší diskotéky a zástupy dalších lidí. Pobyt je tady klidný a odpočinkový. Libyjské moře bývá chladnější a docela často tady fouká. Na moři se v některých místech vyskytují silné proudy. Pláže se prudce svažují do hloubky. Jižní pobřeží není příliš vhodné pro méně zdatné plavce. Nenacházejí se tady ani vodní zábavní parky. Na druhou stranu je tady moře zajímavější pro potápění.

Krétská východní část

Východní Kréta se rozkládá od východního okraje Heraklionu přes celé Lassithi. Lassithi je mimochodem nejvyprahlejší částí ostrova. I přesto se zde daří olivovým keřům. Ráz krajiny udává relativně nízké, zato však divoké horstvo Tripti. Východ Kréty je místem protikladů. Lidnaté turistické oblasti na severním pobřeží se postupně mění v poklidné, prakticky opuštěné vesničky na východním a jižním pobřeží. Vnitrozemí se specializuje hlavně na zemědělství. Porovnání se západní Krétou je vcelku chudé.

Okolí hlavního města Ágios Nikólaos je častým a oblíbeným cílem cestovních kanceláří. V okolí letovisko Stalida mají turisté spousta noční zábavy. Ke shlédnutí lákají tradiční vesničky a nachází se tu i populární palmová pláž Vai.

Střed Kréty

Nejvíce turistů míří právě sem. A to buď rovnou do hlavního města Heraklionu, nebo do některého z letovisek na severu. Těch je zde opravdu hodně. Zajímavé je, že asi 50% všech ubytovacích kapacit na ostrově leží v tomto regionu. Středu ostrova vévodí hory Ida. To v překladu znamená Bílé hory. Z východu sem zasahuje pohoří Dikti. V jižní části leží plošina Messara. Ta je jednou z nejúrodnějších částí Kréty. Díky tomu se střední Kréta stala hlavním centrem zemědělství.

V této oblasti se nachází řada důležitých archeologických památek. Nejznámějším je určitě palác Knossos nedaleko Heraklionu. Kromě příjemných středisek a dobrých pláží je tato část Kréty výhodná i kvůli možnosti poznávání ostrova. Ze zdejších prázdninových středisek je to jen kousek do větších měst Rhetymno a Heraklion. Dá se do nich pohodlně dopravit autobusem či lodí. Vypůjčené auto pak přibližuje celý ostrov Kréta.

Západ ostrova Kréta

Západní region je nejzelenější a nejhornatější částí ostrova. Krajině vévodí nepřehlédnutelné Bílé hory (v překladu Lefka Ori). Jejich výška dosahuje 2.500 m.n.m.. Pohoří se prudce svažuje do Libyjského moře a k nalezení jsou tu četné kaňony a soutěsky. Nejznámější z nich je soutěska Samaria. Ta je druhou nejdelší a současně nejhlubší soutěskou Evropy.

Západní část Kréty je poměrně úrodná. Pěstuje se zde množství oliv a citrusů. Severní pobřeží skýtá řadu skvělých pláží a turistických cílů. Leží zde i dvě nejhezčí města Kréty Chania a Rhetymno.

Comments are closed.