Přihlášení / Registrace
Rubriky
Archiv

Za poznáním do Řecka

Řecko bývá označováno coby rodiště evropské civilizace a též centrum vědění. Odkaz kdysi významné řecké říše je stále živý. Na území Řecka se totiž zachovalo množství velkolepých památek na dobu dávno minulou. Právě tyto památky, ale také jedinečná příroda a slunečné podnebí lákají do země na jihu Evropy každým rokem spoustu turistů z různých částí světa.

Řecko, rozkládající se na jihu Balkánského poloostrova má rozlohu přes 135 tisíc km čtverečních. K Řecku patří nejen Peloponéský poloostrov, ale také přes tři tišíce ostrovů a ostrůvků. Ty se nacházejí v Egejském, Jónském, Krétském a nakonec Středozemním moři. Největšími z nich jsou ostrovy Kréta, Rhodos a Euboia. Východní část Řecka se může pochlubit jedním z nejdelších pobřeží na Evropském kontinentu. Táhne se totiž v celkové délce asi 15.000 kilometrů.

Řecká republika sousedí s několika státy. Na severozápadě s Albánií, na severu s Makedonií a Bulharskem. Na východě sdílí hranice s Tureckou republikou. Země má převážně hornatý povrch. Území je z více než 50% pokryto vápencovými horami jménem Helenidy. Na severovýchodě Řecka se zvedá hraniční horstvo Rodopy. Tyto hory zasahují až do Bulharska. Ve směru od Makedonie a Albánie se táhne horstvo Pindos. To je ve skutečnosti výběžkem Dinárských Alp. V centrální části Řecka je k nalezení Thessalská nížina. Ta směřuje od trojmezí Řecka, Albánie a Bulharska až k Pagasetickému zálivu. U východního pobřeží Řecka je k nalezení další horské pásmo s dominantní horou Olymp. Hornaté jsou i některé z řeckých ostrovů, jako například Kréta, Rhodos nebo Karpathos.

Na území Řecka panuje subtropické klima. To je pro tuto část Středozemního moře typické. Jen na severu Řecka se lze se setkat s chladnými a tuhými zimami. V ostatních oblastech Řecka jsou zimy spíše mírné. Naopak léta jsou standardně suchá a horká. Během letních měsíců, kdy tu vrcholí nejvyšší turistická sezóna, vanou zde větry z Afriky. Často se stává, že zde teploty přesahují 40 stupňů Celsia.

Na území Řecka v současnosti žije nco přes 11 miliónů lidí. Z toho cca. 4.000.000 bydlí v Athénách, řeckém hlavním městě. Druhým největším městem je Soluň. Ta leží v severozápadní části země. Počet jejích obyvatel je kolem jednoho milionu. Mnoho obyvatel ovšem není původem z Řecka. Žije zde hodně přistěhovalců z okolních států. Původní Řekové jsou v naprosté většině ortodoxního vyznání.

Antické Řecko bývalo centrem vzdělanosti, věd, politiky a také umění. Jeho význam je skutečně pozoruhodný. V současnosti se Řecko pyšní nejen zajímavou historií, ale též kulturní tradicí. Návštěvníkům zároveň dokáže zajistit i perfektní podmínky k prožití spokojené dovolené. A tato skutečnost je příčinou, proč se řada jedinců do této země ráda vrací. Kromě úchvatné přírody a neodolatelného pobřeží skýtá návštěvníkům také kvalitní ubytovací zařízení, skvělé restaurace, bohatou zábavu i sportovní vyžití. Řecko se však vyplatí navštívit i kvůli řadě architektonických a kulturních památek.

Nejnavštěvovanějším místem Řecka jsou Athény. Turisty sem láká zejména slavná Akropole s významnými stavbami. Nachází se zde Pantheon, zasvěcený bohyni Athéně. Dále tu je Erechteion s překrásnými sochami žen v průčelí. K dalším atraktivním místům, která stojí za návštěvu, patří kupříkladu Korint, Mykény, věštírna v Delfách nebo Olympia, kde se v antice konaly Olympijské hry. Ve městě Epidauros na poloostrově Peloponés se nachází svatyně Asklépion, zasvěcená bohu lékařství. Ta představuje rané středisko praktické medicíny. K návštěvě zve také Megisti Lavra na poloostrově Athos. To je nejstarší chrám Řecka, založený už v roce 963. Unikátní jsou rovněž kláštery Meteora. Ty jsou k nalezení vysoko na skalách. V dnešní době je na Seznamu světového dědictví UNESCO zapsáno celkem 17 památek po celém Řecku.

Pokud se turisté rozhodnou prožít svou dovolenou na některém z řeckých ostrovů, určitě nebudou své volby litovat. Jejich svěží příroda, bílé domečky, namačkané na ostrých skalách, úžasně tyrkysově modré moře, překrásné pláže a milí obyvatelé turisty přesvědčí o tom, že v Řecku je možné prožít nezapomenutelnou dovolenou. Návštěvníci si mohou naplno užívat pohodový řecký způsob života. A není vůbec důležité, jestli se tak děje na Korfu, Lefkadě, Kosu, Rhodu nebo třeba Krétě. V Řecku je krásně všude!

Comments are closed.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat