Přihlášení / Registrace
Rubriky
Archiv

Švestky

Pokud si rádi dopřáváte chutné ovoce, které navíc obsahuje velké množství živin, určitě máte rádi i švestky. Ty jsou zvláště během jejich sezóny tou nejlepší variantou, jak získat důležité vitaminy a minerály pro své tělo. Navíc mají i široké využití v kuchyni. Můžeme z nich udělat koláč, plněné knedlíky nebo je zavařit jako kompot nebo z nich vyrobit marmeládu.

 

Švestky jsou právě na podzim tím nejlepším způsobem, jak do sebe dostat vitaminy a minerály. Jedná se hlavně o vitamin C, E a vitaminy skupiny B. Z minerálů to pak je hořčík, fosfor, draslík, železo, vápník, síra a zinek. Švestky jsou bohaté i na vlákninu, vodu, třísloviny a organické kyseliny. Tyto plody mají blahodárné účinky při revmatismu, dně, nemocech ledvin a krevního oběhu. Pomáhají chránit srdce, cévy a snižují hladinu cholesterolu. Velmi mohou pomoci při problémech se zácpou. A to zvlášť, pokud si dáte švestkový kompot, povidla, anebo sušené švestky namočené ve vodě. Pomoci v tomto případě může i třídenní kúra. Stačí během tří dnů konzumovat pouze švestky a nic jiného. Je možné je jíst sušené, syrové, kompotované a to v jakémkoliv množství. K tomu je důležité během dne vypít 2, 5 l vody.

 

Švestky jsou velkým parťákem při bolestech kloubů. Pomáhají vyplavovat kyselinu močovou a tím působí proti dně. Pokud je to možné, je dobré jíst denně 1 – 2 čerstvé švestky nebo vypít 2 sklenky švestkové šťávy. Švestky jsou prospěšné i při onemocnění ledvin nebo srdce. Hořčík, vitamin E a draslík chrání tělo před arteriosklerózou a snižují hladinu cholesterolu v krvi. Často se využívají i švestkové pecky, kterými se plní zahřívací polštářky. Můžeme si je vyrobit i sami doma. Stačí dobře umyté a vyčištěné švestkové pecky naplnit do bavlněného nebo lněného povlaku na polštář a zašít. Polštář na chvilku vložte do rozehřáté trouby a poté použijte na některou část těla, kterou potřebujete nahřát. Polštářek skvěle pomáhá při břišních kolikách miminek a malých dětí.

 

K čemu jsou švestky dobré?

  • Pomáhají hubnout
  • Odvodňují
  • Blahodárné při revmatismu, ledvinových a jaterních onemocněních
  • Zbavují zácpy
  • Působí preventivně proti infarktu a rakovině
  • Posilují srdce
  • Zlepšují imunitní systém
  • Zocelují nervový systém a zvyšují odolnost vůči stresu
  • Pomáhají při neklidu
  • Posilují buňky

Comments are closed.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat