Přihlášení / Registrace
Rubriky
Archiv

Exotické mango

Mango je plné důležitých látek, které naše tělo po zimě potřebuje. Navíc je velmi dobré, jeho chuť je nezaměnitelná. Vychutnejte si občas jedno zralé voňavé mango – nebudete litovat.

 

Mangovník je vysoký až dvacetimetrový strom. Jeho plody dorůstají do velikosti 300 g. Největší plody dosahují váhy až 2 kilogramy. Jsou oválné, mírně protáhlé a mají různé barvy (žlutou, oranžovou, červenou až zelenou). Dužina manga má sytě žlutou barvu, je vláknitá, šťavnatá a velmi voňavá. Chuť i vůně dužiny je zapříčiněná desítkami aromatických silic. Trochu připomíná broskev, ale jen velmi vzdáleně. Svůj původ má mango v Indii. Dnes už se ale pěstuje ve všech zemích s tropickým klimatem.

 

Účinky manga mají blahodárný vliv na zdraví i krásu. Díky jeho konzumaci posílíme celkovou imunitu a omladíme pleť a pokožku. Mango obsahuje významné antioxidanty, jako je vitamin C, A a E. Ty jsou nezbytné pro zdravý imunitní systém, zdraví buněk a ochranu před volnými radikály a degenerativními procesy. Velmi často bývá proto mango součástí čistících kúr. Vitamin A má vliv na sliznice, a pomáhá dokonce doléčit rýmu, kašel a záněty v krku. Navíc je áčko důležité pro zdravý zrak. Působí navíc preventivně proti šerosleposti. Mango dále obsahuje vitaminy skupiny B, zinek, měď, mangan, hořčík a draslík. Rozhodně je lepší dát si čerstvé mango než polykat vitaminové tablety. Máte problémy s usínáním, anebo vás trápí stres? I s tím si mango poradí. Vitamin B6 je velmi důležitý pro naše tělo. Při jeho nedostatku jsme nervózní, nesoustředění a nemůžeme dobře spát. Dokonce můžeme začít trpět i depresemi. Mango je důležité i pro zdravě vypadají pleť. Přirozenou barvu ji dodá betakaroten, mangan a měď. Vitamin B5 zlepšuje kvalitu vlasů a zabraňuje vypadávání vlasů. Díky zinku budou naše vlasy pevnější a zdravější. Mango je oblíbené i ve formě pleťové masky, které podporuje regeneraci a mladistvý vzhled pokožky. Z manga se také vyrábí různé krémy k projasnění a zjemnění pokožky.

 

Mango je opravdu lahodné ovoce perfektní chuti. Nejvíce vám bude prospěšné, pokud si ho dáte syrové a jen tak. Přesto se hodí i do ovocných salátů, různých sorbetů, zmrzlin nebo k jogurtu. V létě můžete zkusit i osvěžující drink s ledem a mangem, a to alkoholický i nealkoholický. Velmi oblíbený je i nápoj mangové lassi. Z manga se vyrábí také džemy a marmelády. Nemusíte si ho ale vychutnávat pouze na sladko. Hodí se i k masitým pokrmům nebo jako doplnění hermelínu či jiných sýrů.

Comments are closed.