Přihlášení / Registrace
Rubriky
Archiv

Feferonky a jejich vliv na zdraví

Feferonky jsou výborným ochucovadlem a dokáží dodat jídlu specifickou pálivou chuť. Oblíbené jsou v mnoha zemích a své zastánce mají u nás. Chilli papričky obsahují kapsaicin, který určují palčivost papričky a navíc mají spoustu léčebných účinků. Výzkumy prokázaly, že papričky působí protinádorovými účinky.

 

Kromě kapsaicinu obsahují feferonky i vitamin C, A a vitaminy skupiny B. Díky tomu působí preventivně proti chřipce a nachlazení. Vitamin A je důležité také pro zdraví kůže a očí. Kapsaicin zahřívá tělo, povzbuzuje metabolismus a pomáhá dokonce redukovat tuk. Některé salóny krásy nabízí i zábaly s chilli, které odstraňují celulitidu a mají hubnoucí účinky. Díky pravidelné konzumaci feferonek budete odolnější vůči střevním bakteriím, které vyvolávají průjem. Feferonky zkrátka umí účinkovat na rýmu, nervozitu i střevní problémy. Zvládnout zkrátka téměř všechno. Látky obsažené v chilli papričce vyvolávají změny na střevní sliznici a následně ji dělají odolnější vůči bakteriím. Feferonky podporují také chuť k jídlu a navíc působí jako přírodní afrodiziakum. Zajímavé je, že kapsaicin může pomoci i těm, kteří bojují s chronickou dlouhodobou rýmou. Kapsaicin bývá součástí mnoha mastí a gelů.

 

Feferonky se nejvíce pěstují v tropických oblastech a to zejména v Indii, Číně, Japonsku, Vietnamu, Africe, jižní a střední Americe (zvláště v Mexiku) a také na Balkáně. Skvělé je, že feferonky můžeme pěstovat i v našich klimatických podmínkách, jen musíme dodržet určitý postup. Nejčastěji se feferonkám daří na okenních parapetech, ale i ve skleníkách.

 

Jak vypěstovat feferonky:

  • V únoru zasaďte semínka do misky se substrátem
  • Substrát pravidelně roste a nikdy ho nenechte vyschnout
  • Jakmile se objeví 2 pravé lístky, přepíchejte je do kelímku se zeminou a opět jemně zalévejte
  • Kelímek nechávejte na čerstvém vzduchu a udržujte v teple (feferonky jsou opravdu hodně citlivé na chlad)
  • Při celoročním pěstování v bytě budete muset feferonky opylovat štětečkem

Comments are closed.