Přihlášení / Registrace
Rubriky
Archiv

Author Archive

Za poznáním do Řecka

Řecko bývá označováno coby rodiště evropské civilizace a též centrum vědění. Odkaz kdysi významné řecké říše je stále živý. Na území Řecka se totiž zachovalo množství velkolepých památek na dobu dávno minulou. Právě tyto památky, ale také jedinečná příroda a slunečné podnebí lákají do země na jihu Evropy každým rokem spoustu turistů z různých částí světa.

Řecko, rozkládající se na jihu Balkánského poloostrova má rozlohu přes 135 tisíc km čtverečních. K Řecku patří nejen Peloponéský poloostrov, ale také přes tři tišíce ostrovů a ostrůvků. Ty se nacházejí v Egejském, Jónském, Krétském a nakonec Středozemním moři. Největšími z nich jsou ostrovy Kréta, Rhodos a Euboia. Východní část Řecka se může pochlubit jedním z nejdelších pobřeží na Evropském kontinentu. Táhne se totiž v celkové délce asi 15.000 kilometrů.

Řecká republika sousedí s několika státy. Na severozápadě s Albánií, na severu s Makedonií a Bulharskem. Na východě sdílí hranice s Tureckou republikou. Země má převážně hornatý povrch. Území je z více než 50% pokryto vápencovými horami jménem Helenidy. Na severovýchodě Řecka se zvedá hraniční horstvo Rodopy. Tyto hory zasahují až do Bulharska. Ve směru od Makedonie a Albánie se táhne horstvo Pindos. To je ve skutečnosti výběžkem Dinárských Alp. V centrální části Řecka je k nalezení Thessalská nížina. Ta směřuje od trojmezí Řecka, Albánie a Bulharska až k Pagasetickému zálivu. U východního pobřeží Řecka je k nalezení další horské pásmo s dominantní horou Olymp. Hornaté jsou i některé z řeckých ostrovů, jako například Kréta, Rhodos nebo Karpathos.

Na území Řecka panuje subtropické klima. To je pro tuto část Středozemního moře typické. Jen na severu Řecka se lze se setkat s chladnými a tuhými zimami. V ostatních oblastech Řecka jsou zimy spíše mírné. Naopak léta jsou standardně suchá a horká. Během letních měsíců, kdy tu vrcholí nejvyšší turistická sezóna, vanou zde větry z Afriky. Často se stává, že zde teploty přesahují 40 stupňů Celsia.

Read the rest of this entry »