Přihlášení / Registrace
Rubriky
Archiv

Author Archive

Jak určit typ půdy ve vaší zahradě?

Aktuálně pro vás: Víte, jaký typ půdy máte ve své zahradě? Často můžete slyšet v konverzacích zahrádkářů: „Máme solidní písek“ nebo „my máme tvrdou zem, samou hlínu.“  Textury (jílu) zeminy jsou rozděleny na písek, písčité hlíny, lehké, střední a těžké hlíny a na lehký, střední a těžký jíl. Současně někteří zahrádkáři mylně hodnotí vlastnosti půdu podle barvy půdy. Při hodnocení půdy často dochází k mýlce, písčitá hlína je zaměňována za jílovitou a obyčejná hlína za jíl. To je způsobeno tím, že barva půdy a její odstíny závisí nejen na obsahu jílu, ale také na jeho mineralogického složení.  V polních podmínkách neexistuje způsob určování složení půdy, která nevyžaduje žádné nástroje a přístupná všem. Na písčitých půdách rostliny obvykle trpí „podvýživou“ a nedostatkem vody. To je důvod, proč musí být taková zemina obohacená o humus a pojiva – kompost a rašeliny prášku. Písčité půdy mají obvykle malou příměs jílu.

Složení půdy 

Půda se skládá z více složek. 50% tvoří voda a půdní roztok a 50% tvoří minerální organický podíl. Na vytváření pevné části půdní hmoty se účastní minerální podíl a organický podíl. Organickou složku (1-5% půdy) tvoří živé rostliny a živočišné organismy a neživá organická hmota. Navzájem se obměňují.

Dělení půd  

Půdy dělíme podle různých kritérií, rozlišují se tyto půdní typy:

-       červeno-žluté půdy rovníkových a tropických lesů

-       červené půdy savan

-       pouštní půdy

-       rendziny vznikají na vápnitých horninách

-       žlutozemě a červenozemě

-       kaštanové půdy

-       černozemě

-       hnědozemě

-       hnědé lesní půdy

-       pozdolové půdy vznikají v mírném až chladném pásmu v oblasti jehličnatých lesů

-       sněžní půdy

Jak si půdu otestujete?

Zrnka jílu, prachu a písku rozeznáte i pouhým okem. Písčité zrna mají rozměry 2 až 4 mm, nelepí se na prsty. Při vzorku zeminy o hmotnosti 1 kg má půda nevhodnou strukturu, pokud je částic s ideálními rozměry méně než 0,5 kg. Dobrá struktura má 0,5 až 0,75 kg a velmi dobrá více než 0,75 kg částic ideálních rozměrů. Na kvalitu struktury půdy ovlivňuje i tvar částic.

Článek vznikl ve spolupráci s redakcí e-aktuality.cz.

Jak vybrat správnou podprsenku

Ač není tento kousíček dámského prádla často vůbec vidět nepovolaným očím, dovede svoji majitelku občas pořádně potrápit. Zároveň je, ač neviditelný, naprosto nepostradatelným pro svůj podíl na tvorbě krásného tvaru postavy. Ano, řeč je o podprsence.

Mnoho žen má problém s tím, vůbec vybrat tu správnou velikost. Ale pokud se naučíte pár tipů a triků, bude pro vás už nákup podprsenky jen radostí. Právě proto, že je podprsenka tak důležitá pro vzhled, ale i zdraví, nesmíme její výběr podceňovat. Navíc u kvalitních kousků nejde o lacinou záležitost, a tak je více než důležité trefit se hned na první pokus. Uvědomte si nejprve, že tvar a velikost ňader není po celý život stálý. Mění se jak objem, tak i pružnost a s ní i celkový tvar prsou. Samostatnou kapitolou jsou období hormonálních změn (těhotenství), zvýšení a snížení váhy. Proto nenakupujte podle své staré oblíbené podprsenky, ale vždy vybraný model znovu vyzkoušejte.

Pod prsy musí sedět

Pod prsy vám musí obvodový pás sedět rovně. Nesmí se ovšem zařezávat, ideální je vyzkoušet zapínání na prostřední možnost a poté zkusit vsunout dva prsty pod obvodový lem. Na zádech se podprsenka nezvedá. Střed podprsenky nesmí odstávat od hrudníku, samozřejmostí je, že se nezařezávají švy. Pokud vás již v obchodě tlačí kostice či nepříjemně cítíte švy, při delším nošení se stane podprsenka kvalitním mučicím nástrojem.

Prsa naplňují košíčky

Nepřetékají ven ani nezbývá látka navíc. Ramínka se nesmějí zařezávat do kůže na ramenou. Zkuste ramínka lehce sesmeknout z ramenou. Podprsenka by i tak měla zajistit dostatečnou podporu ňadrům. I zde můžete zkusit vsunout dva prsty pod ramínka. Samozřejmostí je, že vás nová podprsenka neomezuje v pohybu.

Nepadnoucí  podprsenku není radno podceňovat, může ohrozit vaše zdraví. Zle dovede zhoršit problémy s krční páteří, či je dokonce přímo vyvolat. Pokud nebudou sedět prsa dobře v košíčku a obvodový pás bude příliš volný, ponesou váhu ňader jen vaše ramena. Tím se zejména u větších a plnějších prsou ramínka zaříznou a začnou vyvíjet tlak na nervy. Důsledkem je mravenčení v rukou či přímo bolest za krkem nebo hlavy.

Článek byl připraven ve spolupráci s redakcí online magazínu Ženacz.cz.

Nejmenší pes na světě – Čivava

Nejvýraznějším rysem tohoto oblbeného domácího mazlíčka jsou velké oči. Přestože je malého vzrůstu, má velmi bojovného ducha. Jeho původ je zahalen tajemstvím. Čivava. Patří k nejoblíbenějším společenským plemenům. Jméno dostala čivava podle mexického státu Chihuahua.

Původ čivavy

Odkud čivava pochází, se dodnes přesně neví. Někteří odborníci se domnívají, že první čivava přišla do Ameriky se španělskou výpravou dobyvatele Hernána Cortése. Jiní tvrdí, že čivavy pocházejí z Číny. O jejich původu koluje řada legend. Podobné psy chovali údajně jako první Toltékové, kteří je křížili s některým z naháčů, bezsrstých psů z východní Asie. Když toltéckou civilizaci vyvrátili Aztékové, převzali trpasličí psy jako symbol bohatství. Vlastnit čivavu si mohli dovolit jen vysoce postavení lidé.
Západní svět čivavy objevil v polovině devatenáctého století. Na začátku dvacátého století byli první čivavy dovezeny z mexického státu Chihuahua do USA a registrovány americkým Kennel klubem. Získali velkou oblibu i proto, že jde zřejmě o nejmenšího společenského psa. Jeho výška jen o málo přesahuje dvacet centimetrů a hmotnost dosahuje zhruba půldruhého kilogramu. Výjimkou nejsou ani jedinci vážící méně než jeden kilogram.

Vzhled čivavy

Na první pohled upoutají u čivav pozornost velké vystouplé oči a vzpřímené uši nasazené přibližně v úhlu pětačtyřiceti stupňů. U dlouhosrsté variety jsou zakončeny střapci. Hlava se tvarem podobá jablku a je výrazně klenutá, čenich krátký, lehce zašpičatělý.
Čivavy se dokážou pohybovat velmi rychle, ale poměrně brzy se unaví. Proto nejsou schopny velkých výkonů, například celodenní chůze. Typickým projevem zejména krátkosrstých čivav je intenzivní chvění, které nemusí mít nic společného s chladem. Chvějí se, i když jsou vzrušené nebo stresované.

Povaha

Čivava vypadá jako typicky společenský pes, ale je velmi ostražitým hlídačem. Je sice maličká, ale tvrdě brání své teritorium a rodinu. Neváhá zaútočit i na mnohem silnější protivníky třeba na německou dogu nebo na neznámého člověka. Mnohé se temperamentem podobají teriérům. Každá je však zcela odlišná a osobitá.
Čivava nezapře lovecké sklony. Je velmi zvídavá, a když je bez dozoru, pravděpodobně se pokusí prozkoumat všechna zákoutí, roznést po domě roztrhané noviny a podobně. Jako každý pes i čivava potřebuje mít jasně určené místo v rodinné hierarchii, jinak má sklony převzít velení. V tom bývá velmi úspěšná, možná právě proto, že je tak malá.

Na co byste si měli dát pozor?

Nepatrný vzrůst čivav může vést k řadě úrazů. Nebezpečné jsou zlomeniny, k nimž může dojít i při pohybu v domě či v bytě. Problematické jsou i vyšší schody. Nebezpečí hrozí také při kontaktu s většími psy.
Rychlý metabolismus čivav vede k rychlé ztrátě tělesného tepla v chladném prostředí. Je proto třeba je chránit před prochladnutím. Nástrahy číhají i ve volné přírodě. Z USA je známa řada případů, kdy čivavu napadl dravý pták.

Nejslavnější čivavy

Pro svou výjimečnost a krásu se čivavy často objevují v reklamách a filmech. Tak se proslavila čivava po boku herečky Reese Witherspoonové v komedii Pravá blondýnka (Legally Blonde) nebo krev sající čivava v upírském snímku Blade: Trinity.
Jednou z nejznámějších čivav současnosti je fenka Tinkerbell, která patří dědičce celosvětové sítě hotelů Paris Hiltonové. Ta bez ní neudělá ani krok. V roce 2004 když byl byt Paris Hiltonové vykraden, Tinkerbell záhadně zmizela. Majitelka nechala vypsat za její nalezení odměnu pět tisíc dolarů a po čtyřech dnech se fenka skutečně vrátila. Okolnosti nebyly nikdy zveřejněny. Článek byl připraven ve spolupráci s redakcí Profi-news.cz.